„Како комуницирати савремену науку?“ је дводневни интердисциплинарни курс, који за циљ има да разне облике отворене комуникације стави у контекст данашње науке и њеног значаја за друштво. Реч је о првом специјализованом курсу овог типа, намењеном студентима докторских и мастер студија свих области, као и младим истраживачима у Србији.
Основни циљ курса је да кроз заједничку анализу примера из светске научне праксе учесницима приближи важност ефикасне комуникације науке у различитим доменима, као и њене главне алате. Неке од тема којима се курс бави су:
Како да планирамо и реализујемо истраживачку идеју? Како да напишемо добар предлог пројекта и добијемо неки од европских грантова? Како направити и одржати научни тим? Колики је потенцијал стрипа и визуелне уметности у научној комуникацији? Како комуницирати науку кроз медијски наступ? На који начин комуницирамо научне информације различитој публици? Етички изазови научне комуникације.
Време одржавања: 16-17. децембар 2024.
Место: Научно-технолошки парк Београд, Вељка Дугошевића 54, Београд. Види адресу на Google Maps-у.
Начин пријављивања: Пријаву за учешће можете попунити ОВДЕ. Рок за пријаве је отворен до 6. децембра, у 17 часова, а одабрани полазници биће контактирани путем имејла. Број учесника је ограничен на 50.
Курс је бесплатан за све учеснике.
Аутор курса и предавач је др Дарко Доневски, астрофизичар и научни комуникатор. У свакодневним дискусијама учествоваће и гости из различитих области: Владимир Јелић (новинар и водитељ на телевизији Прва), Никола Драгомировић (стрип критичар, преводилац и уредник стрип издања у издавачкој кући Чаробна књига), и Иван Умељић (уредник часописа Елементи, Центар за промоцију науке).
Радионицу организује Центар за промоцију науке у просторијама Научно-технолошког парка Београд (Вељка Дугошевића 54, Београд), 16. и 17. децембра.
О аутору и реализатору курса
Др Дарко Доневски је астрофизичар, писац и научни комуникатор. Докторирао је астрофизику и космологију на Универзитету Екс-Марсеј у Француској, а постдокторска истраживања је обављао на Универзитету Торонто и Институту SISSA у Трсту. Главна област његових истраживања је еволуција далеких галаксија. Тренутно ради као доцент на Институту за астрофизику у Варшави и стални гостујући предавач на Институту SISSA у Трсту. Предводи међународну колаборацију „Прашина у раном свемиру“. Члан је тима који је недавно открио најудаљеније јато галаксија у космосу. Поред истраживања, дуги низ година се бави различитим облицима научне комуникације. Објавио је многобројне популарне научне чланке, а активно промовише савремену науку широј јавности у Србији кроз ауторске есеје у часопису Елементи. Аутор је курса из модерне научне комуникације за истраживаче свих профила, што је један од првих отворених курсева ове врсте у Европи.
Контакт: darkdonevski@gmail.com
Лична веб-страница: https://www.darkodonevski.com/
О гостима
Владимир Јелић је телевизијски спикер, водитељ и уредник са дугогодишњим искуством. Као водитељ и уредник радио је на Радио-телевизији Србије и телевизијама АРТ ТВ и YU инфо. Водио је програм на догађајима као што су Еуросонг Београд, Посета кинеског председника, Western Balkan Digital Summit, Самит 100 бизнис лидера Југоисточне Европе, Science meets parliaments и др. Тренутно ради на Прва ТВ као спикер и водитељ.
Никола Драгомировић је критичар стрипа, уредник и преводилац. Дипломирао је на Катедри за археологију Филозофског факултета у Београду 2003. године. Као критичар, теоретичар стрипа и новинар из области културе дуже од деценије писао је за недељник „Време“, „Политикин Забавник“ и више онлајн портала посвећених култури. Редовно пише колумну о стрипу за часопис Елементи Центра за промоцију науке. Уредник је за стрип у издавачкој кући Чаробна књига.
Иван Умељић је уредник часописа Елементи, који издаје Центар за промоцију науке. Руководилац је Сектора за издаваштво ЦПН-а.
Програм курса
Понедељак, 16. децембар
9.15-9.50 Увод у савремену научну комуникацију
10.00-11.00 Планирање научног истраживања: Од идеје до пројекта
11.15-13.00 Писање предлога научних пројеката: Примери добре и лоше праксе
13.00-14.30 Пауза за ручак
14.30-16.00 Вођење научног пројекта (I део): Како направити и одржати научни тим
16.10-17.00 Стрип и наука: Визуелна нарација у научном раду и научни рад кроз визуелну нарацију (гост: Никола Драгомировић)
17.10-18.00 Смештање у оквире: Практични и етички изазови научне комуникације (гост: Иван Умељић)
Уторак, 17. децембар
9.15-10.25 Вођење научног пројекта (II део): Међународни оквир и компетитивност
10.30-12.30 Вежба: Комуницирање науке кроз медијски наступ (гост: Владимир Јелић)
12.30-14.00 Пауза за ручак
14.00-15.00 Планирање и менторисање докторских пројеката
15.15-16.20 Комуницирање науке ка стручној јавности
16.35-17.50 Комуницирање науке ка општој јавности
17.50-18.00 Подела сертификата