„Kako komunicirati savremenu nauku?“ je dvodnevni interdisciplinarni kurs, koji za cilj ima da razne oblike otvorene komunikacije stavi u kontekst današnje nauke i njenog značaja za društvo. Reč je o prvom specijalizovanom kursu ovog tipa, namenjenom studentima doktorskih i master studija svih oblasti, kao i mladim istraživačima u Srbiji.
Osnovni cilj kursa je da kroz zajedničku analizu primera iz svetske naučne prakse učesnicima približi važnost efikasne komunikacije nauke u različitim domenima, kao i njene glavne alate. Neke od tema kojima se kurs bavi su:
Kako da planiramo i realizujemo istraživačku ideju? Kako da napišemo dobar predlog projekta i dobijemo neki od evropskih grantova? Kako napraviti i održati naučni tim? Koliki je potencijal stripa i vizuelne umetnosti u naučnoj komunikaciji? Kako komunicirati nauku kroz medijski nastup? Na koji način komuniciramo naučne informacije različitoj publici? Etički izazovi naučne komunikacije.
Vreme održavanja: 16-17. decembar 2024.
Mesto: Naučno-tehnološki park Beograd, Veljka Dugoševića 54, Beograd. Vidi adresu na Google Maps-u.
Način prijavljivanja: Prijavu za učešće možete popuniti OVDE. Rok za prijave je otvoren do 6. decembra, u 17 časova, a odabrani polaznici biće kontaktirani putem imejla. Broj učesnika je ograničen na 50.
Kurs je besplatan za sve učesnike.
Autor kursa i predavač je dr Darko Donevski, astrofizičar i naučni komunikator. U svakodnevnim diskusijama učestvovaće i gosti iz različitih oblasti: Vladimir Jelić (novinar i voditelj na televiziji Prva), Nikola Dragomirović (strip kritičar, prevodilac i urednik strip izdanja u izdavačkoj kući Čarobna knjiga), i Ivan Umeljić (urednik časopisa Elementi, Centar za promociju nauke).
Radionicu organizuje Centar za promociju nauke u prostorijama Naučno-tehnološkog parka Beograd (Veljka Dugoševića 54, Beograd), 16. i 17. decembra.
O autoru i realizatoru kursa
Dr Darko Donevski je astrofizičar, pisac i naučni komunikator. Doktorirao je astrofiziku i kosmologiju na Univerzitetu Eks-Marsej u Francuskoj, a postdoktorska istraživanja je obavljao na Univerzitetu Toronto i Institutu SISSA u Trstu. Glavna oblast njegovih istraživanja je evolucija dalekih galaksija. Trenutno radi kao docent na Institutu za astrofiziku u Varšavi i stalni gostujući predavač na Institutu SISSA u Trstu. Predvodi međunarodnu kolaboraciju „Prašina u ranom svemiru“. Član je tima koji je nedavno otkrio najudaljenije jato galaksija u kosmosu. Pored istraživanja, dugi niz godina se bavi različitim oblicima naučne komunikacije. Objavio je mnogobrojne popularne naučne članke, a aktivno promoviše savremenu nauku široj javnosti u Srbiji kroz autorske eseje u časopisu Elementi. Autor je kursa iz moderne naučne komunikacije za istraživače svih profila, što je jedan od prvih otvorenih kurseva ove vrste u Evropi.
Kontakt: darkdonevski@gmail.com
Lična veb-stranica: https://www.darkodonevski.com/
O gostima
Vladimir Jelić je televizijski spiker, voditelj i urednik sa dugogodišnjim iskustvom. Kao voditelj i urednik radio je na Radio-televiziji Srbije i televizijama ART TV i YU info. Vodio je program na događajima kao što su Eurosong Beograd, Poseta kineskog predsednika, Western Balkan Digital Summit, Samit 100 biznis lidera Jugoistočne Evrope, Science meets parliaments i dr. Trenutno radi na Prva TV kao spiker i voditelj.
Nikola Dragomirović je kritičar stripa, urednik i prevodilac. Diplomirao je na Katedri za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu 2003. godine. Kao kritičar, teoretičar stripa i novinar iz oblasti kulture duže od decenije pisao je za nedeljnik „Vreme“, „Politikin Zabavnik“ i više onlajn portala posvećenih kulturi. Redovno piše kolumnu o stripu za časopis Elementi Centra za promociju nauke. Urednik je za strip u izdavačkoj kući Čarobna knjiga.
Ivan Umeljić je urednik časopisa Elementi, koji izdaje Centar za promociju nauke. Rukovodilac je Sektora za izdavaštvo CPN-a.
Program kursa
Ponedeljak, 16. decembar
9.15-9.50 Uvod u savremenu naučnu komunikaciju
10.00-11.00 Planiranje naučnog istraživanja: Od ideje do projekta
11.15-13.00 Pisanje predloga naučnih projekata: Primeri dobre i loše prakse
13.00-14.30 Pauza za ručak
14.30-16.00 Vođenje naučnog projekta (I deo): Kako napraviti i održati naučni tim
16.10-17.00 Strip i nauka: Vizuelna naracija u naučnom radu i naučni rad kroz vizuelnu naraciju (gost: Nikola Dragomirović)
17.10-18.00 Smeštanje u okvire: Praktični i etički izazovi naučne komunikacije (gost: Ivan Umeljić)
Utorak, 17. decembar
9.15-10.25 Vođenje naučnog projekta (II deo): Međunarodni okvir i kompetitivnost
10.30-12.30 Vežba: Komuniciranje nauke kroz medijski nastup (gost: Vladimir Jelić)
12.30-14.00 Pauza za ručak
14.00-15.00 Planiranje i mentorisanje doktorskih projekata
15.15-16.20 Komuniciranje nauke ka stručnoj javnosti
16.35-17.50 Komuniciranje nauke ka opštoj javnosti
17.50-18.00 Podela sertifikata