У уторак, 22. септембра, у 15 часова, у Ректорату Универзитета у Новом Саду биће одржана трибина о одговорном истраживању и иновацијама

Климатске промене, безбедност хране и воде, обновљива и ефикасна енергија и здравство, само су неки од изазова пред којима се Европа нашла у 21. веку. Како би се суочила са овим изазовима и дугорочно их решила, Европа ствара нову визију која ће је повести ка паметном, одрживом и свеобухватном развоју.

Један од носећих стубова ове визије је свакако економија заснована на знању. Европска комисија из тог разлога поставља темеље одговорног истраживања и иновација, с идејом да усклади циљеве процеса истраживања и иновација са потребама и вредностима друштва које их подржава.

Као један од партнера на европском пројекту RRI Tools (Responsible Research and Innovation – Одговорно истраживање и иновације), Центар за промоцију науке позива све заинтересоване стране да се придруже дискусији која ће се повести управо на ову тему на трибини заказаној за 22. септембар, у 15 часова, у Новом Саду. Трибина ће се одржати у Мултимедијалној сали на другом спрату нове зграде Ректората новосадског универзитета.

Овај догађај је истовремено и најава овогодишње Ноћи истраживача која се 25. септембра оргнизује у неколико градова широм Србије.

О начелима одговорног истраживања и иновација на трибини ће говорити Весна Црнојевић Бенгин, оснивач BioSense центра, др Срђан Крчо директор компаније ДунавНЕТ, др Далибор Петровић, професор са Саобраћајног факултета Универзитета у Београду, и Немања Ђорђевић, директор Центра за промоцију науке. Модератор трибине је Ивана Хорват из Центра за промоцију науке.

На трибини ће бити речи о тежњама Европске комисије да циљеве научних истраживања усклади са вредностима друштва, о стратегији научног и технолошког развоја наше земље, о изменама и допунама Закона о научноистраживачкој делатности у погледу одговорног истраживања, о добрим праксама и успешним примерима, као и о самом пројекту RRI Tools и примени његовог скупа алатки у оквиру Хоризонта 2020.

Такође, биће речи о различитим аспектима односа науке и иновација према друштву, као што су етика, родна равноправност, отворен приступ информацијама, учешћу јавности у разним фазама истраживачког процеса, као и о формалном и неформалном образовању у домену науке.

Концепт одговорног истраживања и иновација један је од основних циљева новог оквирног програма истраживања и иновација Европске уније Хоризонт 2020. У том контектсту, пројекат RRI Tools има за циљ да укључи целокупно друштво у процес одлучивања о развоју науке и технологије, тако да сви актери друштва могу допринети одрживом и свеобухватном развоју нашег друштва.

Ово је један од најважнијих пројеката у оквиру претходног оквирног програма Европске комисије за истраживање и иновације, FP7.

Његов коначни циљ је развијање скупа дигиталних ресурса за јавно заговарање, обуку и дисеминацију, и примену начела одговорног истраживања и иновација у оквиру програма Хоризонт 2020.

ТРИБИНА

Одговорно истраживање и иновације

Уторак, 22. септембар, 15 часова

Мултимедијална сала, II спрат

Ректорат Универзитета у Новом Саду

Учесници:

  • др Весна Црнојевић Бенгин, оснивач BioSense центра
  • др Срђан Крчо, директор компаније ДунавНЕТ
  • др Далибор Петровић, професор са Саобраћајног факултета Универзитета у Београду
  • Немања Ђорђевић, директор Центра за промоцију науке

Модератор:

  • Ивана Хорват, Центар за промоцију науке

 

подели
повезано
Творац Сретењског устава
Астероид Дејвид Боуви