Међународни art+science позив под називом ,,Кроз климатске промене: Уметност великих података” пружа прилику различитим ствараоцима да кроз колаборацију истраже потенцијал климатских података, научних истраживања и климатских сервиса. Рок за подношење пријава је 31. јануар 2025. године.
„Позив промовише уметничке форме које спајају научне методе и промишљање са уметничким интервенцијама у комуницирању примене и потенцијала климатских сервиса“, наводе организатори, додајући да ће се одабрани предлози радова развијати кроз менторство и резиденцију у Београду, док су самим позивом предвиђени финансијска подршка и представљање на различитим догађајима широм Источне и Југоисточне Европе.
Отворени позив је подржан кроз Climateurope2, европску иницијативу посвећену унапређењу доступности и практичне примене климатских сервиса. Climateurope2 подржава сарадњу између различитих дисциплина како би климатско знање постало доступно и применљиво, помажући заједницама и индустријама да се боље припреме за изазове повезане са климатским променама. Пројекат је финансиран кроз програм Европске уније за истраживање и иновације Хоризонт Европа.
Шта су климатски сервиси?
Климатски сервиси пружају разноврстан сет информација и алата који помажу људима, организацијама и владама у доношењу информисаних одлука о управљању климатским ризицима и приликама. Трансформишући сирове велике базе података — као што су временски обрасци и трендови у промени температуре — у практична решења, ови сервиси нуде алате који помажу пољопривредницима у садњи усева, градовима у управљању поплавама, бизнисима у припреми за екстремне временске услове и још много тога. Поузданим увидима, климатски сервиси оснажују заједнице да се прилагоде климатским променама, заштите животе и изграде одрживију будућност.
Ко може да се пријави?
Позив је намењен појединцима или колективима (до пет чланова) који раде у различитим медијима –перформативним, визуелним, мултимедијалним, звучним, дигиталним, тактилним и другим – а посвећени су истраживању и интерпретацији научних података кроз креирање имерзивних искустава.
Како се пријављује?
Подносиоци пријава треба да доставе концептуални предлог рада. Предложени рад ће бити даље развијен и финализован кроз процес сарадничког стварања са Центром за промоцију науке (ЦПН), уз подршку експерата из конзорцијума Climateurope2. Овај процес укључује резиденцију у научној институцији у Београду, која ће се одвијати током периода продукције рада (март–август 2025). Формулар за пријаву се налази на крају позива.
Подршка и презентација
Изабрани пројекти ће добити финансијску подршку за трошкове продукције, трошкове представљања и хонорар за уметнике. Финални радови ће бити представљени на пет локација широм Источне и Југоисточне Европе, почевши од Climateurope2 фестивала у Београду, у септембру 2025. године.
Финални рад треба да буде прилагодљив за дигиталну репродукцију, омогућавајући ширу доступност и одржив утицај.
Критеријуми за пријаву
-
Фокус рада треба да је на иновативном дизајну, дизајну искустава и комуникацијским приступима који унапређују разумевање климатских сервиса.
-
Способност за сарадњу и развој рада уз менторство тима ЦПН-а и научне заједнице.
-
Искуство и способност у организовању и испоруци висококвалитетних радова.
-
Прилагодљивост рада за дигиталну репродукцију.
-
Посвећеност вредностима као што су одржива продукција, транспарентност података и научне методологије.
-
Изводљивост у датом временском оквиру и буџету.
-
Доследност са контекстом и циљевима пројекта Climateurope2.
-
Усаглашеност са законским и етичким стандардима.
Шта нудимо?
-
Менторство и подршку у продукцији.
-
Активну размену са локалним истраживачима и експертима.
-
Приступ ресурсима и садржајима ЦПН-а.
-
Техничку подршку и логистику.
-
Презентацију радова на догађајима широм Југоисточне и Источне Европе.
-
Промоцију радова у медијима.
Буџет пројекта
-
Хонорари аутора/ауторског тима – 3000 евра.
-
Продукција рада – до 13.500 евра, што укључује:
○ трошкове резиденције (путовање, смештај, храна),
○ материјал за продукцију рада,
○ техничке компоненте рада,
○ изнајмљивање опреме,
○ монтажу и демонтажу рада (транспорт, физичка подршка),
○ хонораре сарадника (дефинисане на почетку процеса реализације).
Временски оквир
-
Отварање позива: 16. децембар 2024.
-
Примање питања: до 27. децембра 2024.
-
Одговори на питања: до 10. јануара 2025.
-
Рок за подношење пријава: 31. јануар 2025.
-
Објављивање резултата: 21. фебруар 2025.
-
Развој: почиње 1. марта 2025.
-
Прво представљање рада: 29. септембар – 1. октобар 2025.
За пријаву и додатне информације:
-
Пријавни формулар је доступан на овом линку и попуњава се на енглеском језику.
-
Сва питања шаљите на art-science@cpn.rs