Međunarodni art+science poziv pod nazivom ,,Kroz klimatske promene: Umetnost velikih podataka” pruža priliku različitim stvaraocima da kroz kolaboraciju istraže potencijal klimatskih podataka, naučnih istraživanja i klimatskih servisa. Rok za podnošenje prijava je 31. januar 2025. godine.
„Poziv promoviše umetničke forme koje spajaju naučne metode i promišljanje sa umetničkim intervencijama u komuniciranju primene i potencijala klimatskih servisa“, navode organizatori, dodajući da će se odabrani predlozi radova razvijati kroz mentorstvo i rezidenciju u Beogradu, dok su samim pozivom predviđeni finansijska podrška i predstavljanje na različitim događajima širom Istočne i Jugoistočne Evrope.
Otvoreni poziv je podržan kroz Climateurope2, evropsku inicijativu posvećenu unapređenju dostupnosti i praktične primene klimatskih servisa. Climateurope2 podržava saradnju između različitih disciplina kako bi klimatsko znanje postalo dostupno i primenljivo, pomažući zajednicama i industrijama da se bolje pripreme za izazove povezane sa klimatskim promenama. Projekat je finansiran kroz program Evropske unije za istraživanje i inovacije Horizont Evropa.
Šta su klimatski servisi?
Klimatski servisi pružaju raznovrstan set informacija i alata koji pomažu ljudima, organizacijama i vladama u donošenju informisanih odluka o upravljanju klimatskim rizicima i prilikama. Transformišući sirove velike baze podataka — kao što su vremenski obrasci i trendovi u promeni temperature — u praktična rešenja, ovi servisi nude alate koji pomažu poljoprivrednicima u sadnji useva, gradovima u upravljanju poplavama, biznisima u pripremi za ekstremne vremenske uslove i još mnogo toga. Pouzdanim uvidima, klimatski servisi osnažuju zajednice da se prilagode klimatskim promenama, zaštite živote i izgrade održiviju budućnost.
Ko može da se prijavi?
Poziv je namenjen pojedincima ili kolektivima (do pet članova) koji rade u različitim medijima –performativnim, vizuelnim, multimedijalnim, zvučnim, digitalnim, taktilnim i drugim – a posvećeni su istraživanju i interpretaciji naučnih podataka kroz kreiranje imerzivnih iskustava.
Kako se prijavljuje?
Podnosioci prijava treba da dostave konceptualni predlog rada. Predloženi rad će biti dalje razvijen i finalizovan kroz proces saradničkog stvaranja sa Centrom za promociju nauke (CPN), uz podršku eksperata iz konzorcijuma Climateurope2. Ovaj proces uključuje rezidenciju u naučnoj instituciji u Beogradu, koja će se odvijati tokom perioda produkcije rada (mart–avgust 2025). Formular za prijavu se nalazi na kraju poziva.
Podrška i prezentacija
Izabrani projekti će dobiti finansijsku podršku za troškove produkcije, troškove predstavljanja i honorar za umetnike. Finalni radovi će biti predstavljeni na pet lokacija širom Istočne i Jugoistočne Evrope, počevši od Climateurope2 festivala u Beogradu, u septembru 2025. godine.
Finalni rad treba da bude prilagodljiv za digitalnu reprodukciju, omogućavajući širu dostupnost i održiv uticaj.
Kriterijumi za prijavu
-
Fokus rada treba da je na inovativnom dizajnu, dizajnu iskustava i komunikacijskim pristupima koji unapređuju razumevanje klimatskih servisa.
-
Sposobnost za saradnju i razvoj rada uz mentorstvo tima CPN-a i naučne zajednice.
-
Iskustvo i sposobnost u organizovanju i isporuci visokokvalitetnih radova.
-
Prilagodljivost rada za digitalnu reprodukciju.
-
Posvećenost vrednostima kao što su održiva produkcija, transparentnost podataka i naučne metodologije.
-
Izvodljivost u datom vremenskom okviru i budžetu.
-
Doslednost sa kontekstom i ciljevima projekta Climateurope2.
-
Usaglašenost sa zakonskim i etičkim standardima.
Šta nudimo?
-
Mentorstvo i podršku u produkciji.
-
Aktivnu razmenu sa lokalnim istraživačima i ekspertima.
-
Pristup resursima i sadržajima CPN-a.
-
Tehničku podršku i logistiku.
-
Prezentaciju radova na događajima širom Jugoistočne i Istočne Evrope.
-
Promociju radova u medijima.
Budžet projekta
-
Honorari autora/autorskog tima – 3000 evra.
-
Produkcija rada – do 13.500 evra, što uključuje:
○ troškove rezidencije (putovanje, smeštaj, hrana),
○ materijal za produkciju rada,
○ tehničke komponente rada,
○ iznajmljivanje opreme,
○ montažu i demontažu rada (transport, fizička podrška),
○ honorare saradnika (definisane na početku procesa realizacije).
Vremenski okvir
-
Otvaranje poziva: 16. decembar 2024.
-
Primanje pitanja: do 27. decembra 2024.
-
Odgovori na pitanja: do 10. januara 2025.
-
Rok za podnošenje prijava: 31. januar 2025.
-
Objavljivanje rezultata: 21. februar 2025.
-
Razvoj: počinje 1. marta 2025.
-
Prvo predstavljanje rada: 29. septembar – 1. oktobar 2025.
Za prijavu i dodatne informacije:
-
Prijavni formular je dostupan na ovom linku i popunjava se na engleskom jeziku.
-
Sva pitanja šaljite na art-science@cpn.rs