10. новембар ЦПН обележава Светски дан науке скупом у Ботаничкој башти

 

Пише: Сташа Бајац

Ове године, од 7. до 13. новембра, на иницијативу Центра за промоцију науке, Србија се први пут укључује у обележавање Међународне недеље науке и мира, коју је УНЕСКО установио пре две и по деценије. Овим поводом планирано је више догађаја, као и обележавање 10. новембра, Светског дана науке, које организујемо у сарањи са Биолошким факултетом у Београду и Ботаничком баштом „Јевремовац“.

Ботаничка башта „Јевремовац“ је саставни део Института за ботанику Биолошког факултета Универзитета у Београду, који је један од највећих и најстаријих факултета природних наука у југоисточној Европи. Биљни фонд „Јевремовца“ садржи преко 1500 зељастих биљака и 350 врста дрвећа и жбунова, што чини овај простор плућима центра града.  У Ботаничкој башти изводи се и неколико посебних програма заштите угрожених биљака. Направљене су банке њихових семена, што омогућава гајење и враћање на природна станишта са којих су нестале или на којима се њихова бројност смањила до критичне границе.

Као посебни гости придружиће нам се Еко-мускетари, ученици Основне школе „Дринка Павловић“, који ће одржати радионицу из екологије. Ови млади активисти, са својом професорком биологије Марином Дрндарски, већ десет година током целе године учествују у великом броју „зелених догађаја” попут чишћења обале Саве, прстеновања и праћења птица, сакупљања лименки и старог папира, извођењу едукативних представа и учестовања на међународним такмичењима из екологије. Међутим, једна од порука коју шаљу гласи да еколошка свест не мора да се манифестује само кроз организоване акције, већ да сваки појединац може сам да допринесе очувању животне средине: коришћењем платнених цегера уместо пластичних кеса, искључивањем светла по напуштању просторије, дељењем кола са колегом на путу до посла.

Следећи идеју овогодишње теме „Према зеленом друштву: правичност, укљученост, учествовање“, Центар ће на овој манифестацији угостити представнике медија, државних институција и научноистраживачких организација како би допринели проучавању и ширењу информација о значају повезаности науке и технологије и њиховом развоју као кључном елементу одржања мира и безбедности у свету.

 

Гости

Проф. др Петар Марин, управник Ботаничке баште „Јевремовац” Универзитета у Београду

Проф. др Јелена Вукчевић Кнежевић, деканка Биолошког Факултета

Проф. др Слободан Јовановић, Биолошки факултет и Институт за ботанику, Универзитета у Београду

Еко-мускетари и Марина Дрндарски, професорка биологије са ученицима ОШ „Дринка Павловић” и ученици београдских гимназијa

подели
повезано
Творац Сретењског устава
Астероид Дејвид Боуви