УЖИВО: Након јучерашње грешке, Орион полетео 5. децембра у 13:06 по средњоевропском времену

5. децембар 17:29  Орион је безбедно слетео у Тихи океан, усправно. 

5. децембар 17:25 Ikhana сликала Орион како отвара први, а атим и други степен падобранских кочница. 

5. децембар 17:17 Кључни моменти за Орион – улазак у атмосферу. У следећих девет минута контрола нема комуникацију са летелицом. Пре уласка сви системи су изгледали перфектно. 

5. децембар 16:50 Док Орион поново кратко пали потискиваче који врше фина подешавања путање капсуле, на Земљи беспилотна летелица Ikhana, која је полетела из НАСА Армстронг истраживачког центра, припрема се да изнад Пацифика услика улазак капсуле у атмосферу.  

5. децембар 16:13 Капсула је достигла максималну удаљеност од дома – 5 800,39 километара и сада се враћа ка Земљи у широком луку.

 5. децембар 15:30 Команда комуницира са Орионом који је управо прошао кроз прву зону Ван Аленовог појаса високе радијације. Нема оштећења нити кварова, сви системи и даље раде савршено.

5. децембар 15:13 Орион је ушао у прву зону Ван Аленовог појаса високе радијације. Камере на Ориону су угашене ради заштите, и сви системи функционишу како треба. Детаљне информације о радијацији биће доступни када се летелица извуче из Тихог Океана након повратка.

 5. децембар 15:05 Потискивачи су одрадили свој посао у овој етапи, Орион се удаљује од Земље. На свом путу ће проћи кроз Ван Аленов појас радијације, а највећа удаљеност од куће до које капсула треба да стигне је нешто око 6 000 километара, након чега се окреће и враћа у атмосферу.

5. децембар 15:01 Прва орбита око земље завршена. Друго паљење потискивача који ракету шаљу ван орбите. Потискивање би требало да траје око 4 минута.

 5. децембар 14:43 Орион и даље функционише беспрекорно. Капсула, заједно са другим делом Delta 4 ракете путује кроз свемир у орбити око Земље. Следећи корак је одвајање капсуле и паљење потискивача који ће послати летелицу ван ниске орбите око Земље. 

5. децембар 13:16 Сви инструменти функционишу перфектно, по плану се гасе мотори који су послали летелицу у њену прву орбиту. Орион се приближва источној обали Африке. 

5. децембар 13:15 Друга фаза лета у току. Летелица путује брзином од око 25.000 километара на час у орбити око планете. Поглед са камере коју Орион носи је фантастичан.

5. децембар 13:09 Потискивачи ракете одвојени, команда каже да је све у реду. Орион лети без проблема, још неколико минута до краја прве фазе лета.

5. децембар 13:07 и тридесет секунди Орион лети брже од звука.

5. децембар 13:06 Десет, девет, осам, седам, шест, пет, четири, три, два, један ПОЛЕТАЊЕ. 

5. децембар 12:51 Сви тимови спремни, 14 минута до лансирања. Временски услови добри. 

5. децембар 12:35 У току је брифинг на коме се разматрају временски услови и могућност лансирања. У 13:05 по средњoевропском времену отвара се временски „прозор” за полетње Ориона, и траје до 15 часова и 44 минута. Временски услови су лошији него јуче, а претходна процена даје 40 процената шансе да ће се време поправити и услови бити добри за полетање. 

 

4. децембар, 16:45 Полетање се није десило. Неколико непредвиђених околности које су спречиле Оионово путовање. Приликом првог покушаја полетања јаки ветрови и залутали брод у океану су засметали, па је полетње одложено. Други покушај је такође пошао по злу када се вентили за пуњење и пражњење Delta 4 Heavy ракете нису затворили. Стручњаци који раде на пројекту и даље покушавају да открију због чега се то догодило.

4. децембар, 10:45 Орион се спрема за лансирање. Бела капсула, која се као „бабушка“ лутке склапа од пет делова, носи на себи 1200 сензора. Са једне стране великим словима пише НАСА, док је са друге стране застава САД. Потпуно спремна, моћи ће да у свемир понесе четворо астронаута, пионира, даље него што је иједан човек досад отишао.  Дан је тестирања Ориона. А постоји само један начин да се овакав тест исправно уради – да се капсула пошаље у свемир. Одбројавање је почело.

Тест лет под именом Exploration flight test 1 дизајниран је да стави на пробу све могућности Орион капсуле. Иако на овом лету неће бити људи, и даље постоје ризици, јер тимови већ стоје у приправности на пучини Тихог океана, где ће се, након око четири сата и тридесет девет минута лета, капсула срушити. Њихов задатак биће да је подигну и прикупе драгоцене податке који ће остати у рачунару након лета. Као и већина опреме на Ориону, овај рачунар, који може да обради 400 милиона операција у секунди, последња је реч технологије, а осим складиштења података има задатак да обрађује све команде које добије капсула.

 

Истражите више О мисији Орион

подели
повезано
Творац Сретењског устава
Астероид Дејвид Боуви