UŽIVO: Nakon jučerašnje greške, Orion poleteo 5. decembra u 13:06 po srednjoevropskom vremenu

5. decembar 17:29  Orion je bezbedno sleteo u Tihi okean, uspravno. 

5. decembar 17:25 Ikhana slikala Orion kako otvara prvi, a atim i drugi stepen padobranskih kočnica. 

5. decembar 17:17 Ključni momenti za Orion – ulazak u atmosferu. U sledećih devet minuta kontrola nema komunikaciju sa letelicom. Pre ulaska svi sistemi su izgledali perfektno. 

5. decembar 16:50 Dok Orion ponovo kratko pali potiskivače koji vrše fina podešavanja putanje kapsule, na Zemlji bespilotna letelica Ikhana, koja je poletela iz NASA Armstrong istraživačkog centra, priprema se da iznad Pacifika uslika ulazak kapsule u atmosferu.  

5. decembar 16:13 Kapsula je dostigla maksimalnu udaljenost od doma – 5 800,39 kilometara i sada se vraća ka Zemlji u širokom luku.

 5. decembar 15:30 Komanda komunicira sa Orionom koji je upravo prošao kroz prvu zonu Van Alenovog pojasa visoke radijacije. Nema oštećenja niti kvarova, svi sistemi i dalje rade savršeno.

5. decembar 15:13 Orion je ušao u prvu zonu Van Alenovog pojasa visoke radijacije. Kamere na Orionu su ugašene radi zaštite, i svi sistemi funkcionišu kako treba. Detaljne informacije o radijaciji biće dostupni kada se letelica izvuče iz Tihog Okeana nakon povratka.

 5. decembar 15:05 Potiskivači su odradili svoj posao u ovoj etapi, Orion se udaljuje od Zemlje. Na svom putu će proći kroz Van Alenov pojas radijacije, a najveća udaljenost od kuće do koje kapsula treba da stigne je nešto oko 6 000 kilometara, nakon čega se okreće i vraća u atmosferu.

5. decembar 15:01 Prva orbita oko zemlje završena. Drugo paljenje potiskivača koji raketu šalju van orbite. Potiskivanje bi trebalo da traje oko 4 minuta.

 5. decembar 14:43 Orion i dalje funkcioniše besprekorno. Kapsula, zajedno sa drugim delom Delta 4 rakete putuje kroz svemir u orbiti oko Zemlje. Sledeći korak je odvajanje kapsule i paljenje potiskivača koji će poslati letelicu van niske orbite oko Zemlje. 

5. decembar 13:16 Svi instrumenti funkcionišu perfektno, po planu se gase motori koji su poslali letelicu u njenu prvu orbitu. Orion se približva istočnoj obali Afrike. 

5. decembar 13:15 Druga faza leta u toku. Letelica putuje brzinom od oko 25.000 kilometara na čas u orbiti oko planete. Pogled sa kamere koju Orion nosi je fantastičan.

5. decembar 13:09 Potiskivači rakete odvojeni, komanda kaže da je sve u redu. Orion leti bez problema, još nekoliko minuta do kraja prve faze leta.

5. decembar 13:07 i trideset sekundi Orion leti brže od zvuka.

5. decembar 13:06 Deset, devet, osam, sedam, šest, pet, četiri, tri, dva, jedan POLETANJE. 

5. decembar 12:51 Svi timovi spremni, 14 minuta do lansiranja. Vremenski uslovi dobri. 

5. decembar 12:35 U toku je brifing na kome se razmatraju vremenski uslovi i mogućnost lansiranja. U 13:05 po srednjoevropskom vremenu otvara se vremenski „prozor” za poletnje Oriona, i traje do 15 časova i 44 minuta. Vremenski uslovi su lošiji nego juče, a prethodna procena daje 40 procenata šanse da će se vreme popraviti i uslovi biti dobri za poletanje. 

 

4. decembar, 16:45 Poletanje se nije desilo. Nekoliko nepredviđenih okolnosti koje su sprečile Oionovo putovanje. Prilikom prvog pokušaja poletanja jaki vetrovi i zalutali brod u okeanu su zasmetali, pa je poletnje odloženo. Drugi pokušaj je takođe pošao po zlu kada se ventili za punjenje i pražnjenje Delta 4 Heavy rakete nisu zatvorili. Stručnjaci koji rade na projektu i dalje pokušavaju da otkriju zbog čega se to dogodilo.

4. decembar, 10:45 Orion se sprema za lansiranje. Bela kapsula, koja se kao „babuška“ lutke sklapa od pet delova, nosi na sebi 1200 senzora. Sa jedne strane velikim slovima piše NASA, dok je sa druge strane zastava SAD. Potpuno spremna, moći će da u svemir ponese četvoro astronauta, pionira, dalje nego što je ijedan čovek dosad otišao.  Dan je testiranja Oriona. A postoji samo jedan način da se ovakav test ispravno uradi – da se kapsula pošalje u svemir. Odbrojavanje je počelo.

Test let pod imenom Exploration flight test 1 dizajniran je da stavi na probu sve mogućnosti Orion kapsule. Iako na ovom letu neće biti ljudi, i dalje postoje rizici, jer timovi već stoje u pripravnosti na pučini Tihog okeana, gde će se, nakon oko četiri sata i trideset devet minuta leta, kapsula srušiti. Njihov zadatak biće da je podignu i prikupe dragocene podatke koji će ostati u računaru nakon leta. Kao i većina opreme na Orionu, ovaj računar, koji može da obradi 400 miliona operacija u sekundi, poslednja je reč tehnologije, a osim skladištenja podataka ima zadatak da obrađuje sve komande koje dobije kapsula.

 

Istražite više O misiji Orion

podeli
povezano
Tvorac Sretenjskog ustava
Asteroid Dejvid Bouvi