У Галерији науке и технике САНУ у Београду, постављена изложба „Metahousing – насеља прошлости и градови будућности“, аутора Милоша Спасића
Након велике интерактивне изложбе „ЦЕРН у Србији“, коју је током октобра посетило 120.000 људи, као и „Дана роботике“, које је у току три недеље видело више од 150.000 грађанана, Центар за промоцију науке у сарадњи са Музејом града Београда организује изложбу „Metahousing – насеља прошлости и градови будућности“, аутора Милоша Спасића, кустоса збирке за праисторију Музеја града Београда. Изложба се отвара 10. новембра, на Светски дан науке, у 17 часова, у Галерији Науке и технике САНУ, Ђуре Јакшића 2.
Изложба „Metahousing“ представља најпрепознатљивије, крајње аспекте неолитске и савремене архитектуре Београда. Она приказује винчанско насеље у Стублинама са преко 200 надземних кућа, сегменте новобеоградског блока 21 – Шест каплара, и елементе архитектуре за 21. век – Центар за промоцију науке у блоку 39.
Своју премијеру ова поставка је имала у Лондону на „Међународној изложби архитектуре и дизајна“, од 29. јуна до 15. јула 2012. године. Манифестација је била део ширег интернационалног културног пројекта Олимпијаде културе, којa је током овог лета у Лондону, упоредо са Олимпијским и Параолимпијским играма, објединила престижне догађаје из света културе и уметности.
„Metahousing“ се отвара на Светски дан науке, који је установио УНЕСКО, а ове године је посвећен одрживом развоју. Мада се у свету обележава од 2002, у Србији се 10. новембар, на иницијативу Центра за промоцију науке, прославља од 2011. године.
Изложба „Metahousing“ ће бити постављена у Галерији науке и технике САНУ у Београду, од 10. до 29. новембра 2012. Током изложбе биће организована и стручна предавања на тему археологије и архитектуре, као и креативне радионице за децу.
Изложба покреће питања:
- Ко је градио изложене куће?
- Ко је у њима становао некад, а ко у њима станује данас?
- Како је становање поимано у неолиту, а како се поима у наше време?
- Какави су били и какви јесу односи између суседа?