У организациjи Центра за промоциjу науке одржана прва радионица европског пројекта RRI Tools у Србији
Саопштење за медиjе, Стразбур, 23. jун 2015.
Европски проjекат RRI Tools покренут jе с идеjом да оснажи све учеснике како би дали своj допринос Одговорном истраживању и иновациjама (Responsinle Research and Innovation – RRI) у складу са стварним потребама друштва. Према резултатима са 27 радионица одржаних у 24 европске земље, коjе су окупиле 411 учесника из редова доносиоца одлука, научника, представника привреде и индустриjе, удружења грађана и образовне заjеднице, Одговорно истраживање и иновациjе отвараjу значаjне могућности и привреди и науци.
Радионице су послужиле као повод за дискусиjу свих заинтересованих актера о томе шта виде као могућности, а шта као препреке у прихватању овог приступа и прикупљању идеjа за практичне мере за увођење RRI концепта. Резултати ових паневропских консултациjа представљени су у оквиру RRI Tools састанка одржаног у Павиљону знања у научном центру Ciencia Viva у Лисабону, 23. априла 2015. године.
Прва радионица у Србиjи jе одржана у Београду, у организациjи Центра за промоциjу науке. Присуствовали су jоj високи представници из Албаниjе, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Хрватске и Србиjе, међу коjима помоћник министра из Министарства науке Републике Српске, помоћник министра из Министарства просвете, науке и технолошког развоjа Србиjе, тим из Министарства науке Црне Горе, Декан Електротехничког факултета из Подгорице, представници Универзитета из Тиране, Риjеке, Сараjева и Београда, представници привреде из Хрватске и Србиjе, као и представници цивилног сектора из Црне Горе и Србиjе.
Будите у току
RRI алат (RRI Toolkit) коjи представља jедну од првих RRI алатки коjа ће вам помоћи да примените Одговорно истраживање и иновациjе биће доступан у новембру 2015. године наплатформи за сарадњу. Сви заинтересовани биће позвани да даjу своjе сугестиjе о постоjећим алатима, а такође ће имати и прилику да додаjу нове и на таj начин даjу своj допринос.
Како бисте били у току са RRI алаткама, региструjте се за примање билтена RRI Tools newsletter.
Пратите RRI Tools
Такође, можете ступити у контакт са наjближом RRI мрежом у вашоj земљи. Погледаjте листу 19 RRI мрежа широм Европе.
Наjбитниjи закључци радионица указуjу да треба оjачати сарадњу између свих актера коjи су укључени у процес научног истраживања и иновациjа, омогућити транспарентне процесе одлучивања кроз коjе ће сви припадници друштва моћи да учествуjу у усмеравању процеса истраживања и иновациjа ка стварним потребама друштва.
Учесници су у различитим земаљама идентификовали велики броj могућности коjе би проистекле из примене RRI пракси, процедура и начина рада. Истакли су да RRI пружа прилику за приближавање друштва и науке, како би се избегле контраверзне ситуациjе у будућности. Такође, уочена jе jош jедна предност коjу пружа RRI, а то jе унапређење научног приступа и развоjа кариjера у науци, кроз проширивање улоге коjу научници имаjу у друштву и кроз усмеравање фокуса истраживања ка конкретним проблемима данашњег доба.
Учесници су такође подвукли jош jедну улогу RRI проjекта: демократизациjу као последицу повећаног ангажовања грађана и грађанки. Такође, наглашено jе да ће RRI довести до унапређења демократиjе кроз веће укључивање грађана и грађанки, и унапређивање процеса учења кроз повезивање истраживања и праксе.
Главне препреке коjе учесници виде као кочнице постизање RRI циљева тичу се ставова, знања, вештина и ресурса – то су посебно прихватање и разумевање тога шта RRI представља за сваку од заинтересованих страна, отпор према променама и усмеравање ка краткорочним циљевима и економскоj добити у истраживању, иновациjама и политикама. Непредвидивост и несигурност у области науке такође су били истакнути, jер оваj аспект отежава управљање и планирање исходима истраживања.
Шта су Одговорно истраживање и иновациjе (RRI)?
Као тема коjа прожима све програме Европске комисиjе “Хоризонт 2020”, Одговорно истраживање и иновациjе имаjу за циљ да окупе истраживаче, грађане, доносиоце одлука, привредне субjекте и едукаторе у циљу успостављања сарадње током читавог процеса истраживања и иновациjа, како би се ускладили резултати истраживања са вредностима и потребама друштва.
Европска комисиjа jе увела поjам RRI како би симултано ословила све велике друштвене изазове (климатске промене, енергиjу, транспорт, безбедност хране, здравље, старење популациjе…), али и недостатке коjи постоjе у процесу истраживања и иновациjа. Више детаља о RRI можете наћи на овде.
Шта jе RRI Tools?
Ово jе трогодишњи проjекат (2014-2016) коjи финансира Европска комисиjа у оквиру Седмог оквирног програма (FP7). Коначни циљ проjекта RRI Tools jе развиjање скупа дигиталних ресурса – RRI алатки – коjе ће се користити за заговарање, обуку, дисеминациjу и имплементациjу RRI у оквиру програма Хоризонт 2020.
Кроз сарадњу са свим заинтересованим странама, помоћи ће стварање заjеднице RRI праксе у Европи, коjа ће обезбедити коришћење, развоj и обогаћивање скупа алатки. RRI Toolsпроjекат спроводи конзорциjум од 26 партнера из 30 земаља Европске истраживачке области, а координатор проjекта jе “la Caixa” фондациjа из Шпаниjе. Више о овоме на веб саjту проjекта.
Контакт:
Jean-Pierre Alix (jean-pierre.alix@euroscience.org)
Alexia de Harambure (communication@rri-tools.eu)
Учесници су такође нагласили мањак прилика за сарадњу између заинтересованих актера, недостатак времена, новца, људи и инфраструктура, као и мањак стручних знања и обука како би се имплементирао RRI приступ, као и додатних вештина научника коjе излазе из поља њихове експертизе, као што су вештине комуникациjе.
На ширем плану, док већина заинтересованих страна има довољно знања о укључивању jавности, чини се да недовољно знаjу о другим аспектима Одговорног истраживања и иновациjа. Такође, постоjи снажна тенденциjа актера да сматраjу да су за RRI одговорни други учесници, а не они сами.
Како би се охрабрило брже усваjање идеjа Одговорног истраживања и иновациjа у већоj мери, учесници су предложили да се формулише радна верзија RRI дефиниције, коjа ће бити jасна и заjедничка за све заинтересоване актере, а истовремено верно одражавати њихове реалности; ствараjући прилике за сарадњу и изграђивање веза између различитих заинтересованих актера, као и њихово повезивање са jавношћу; развиjаjући обуке и смернице о томе како бити у складу са RRI принципима.
Друге препоруке подразумеваjу: унапређење етичких стандарда финансирања, награђивања и промоциjе у циљу подстицања истраживача да узимаjу у обзир и последице своjих истраживања; разматрање потреба друштва и друштвено пожељних резултата у сфери финансирања истраживања; укључивање етике и комуникациjских вештина у оквиру школовања; уграђивање RRI аспеката у организационе структуре кроз интеграциjу RRI принципа у стратегиjе, повеље и политике.
За више детаља о закључцима, погледаjте резиме коjи jе доступан овде, а пуноj верзиjи извештаjа “Анализа потреба и ограничења група заинтересованих RRI актера у Европи” можете приступити овде.