Након 10 година, становници Земље 9. маја имају прилику да посматрају релативно редак небески феномен, такозвани транзит Меркура

Након готово 10 година, данас 9. маја, становници Земље имају прилике да посматрају небески феномен који називамо транзит Меркура. Транзит ће се видети и из наше земље, а по локалном времену почиње у 12 часова и 12 минута и трајаће наредних 7 и по сати. У Србији ће због залакса Сунца транзит бити могуће посматрати најкасније до 19 часова.

Транзит Меркура представља небески феномен преласка Меркура преко Сунчевог диска, посматрано са наше планете. Транзит се догађа када се испуне одређени астрономски, или боље речено геометријски услови, односно када се Меркур нађе тачно између нас и Сунца. Меркур се током овог догађаја види као мала црна тачкица која се креће преко површине Сунца.

У поређењу са познатим и доста ретким транзитима Венера, Меркур много чешће “прелази” преко Сунчевог диска, 13 до 14 пута у веку. Због релативног положаја небеских тела, транзити Меркура могу да се десе искључиво током маја и новембра месеца. Временски интервал између два наредна новембарска транзита може да буде 7, 13 или 33. године, док се мајски транзити дешавају на 13 и 33 године. Претходни транзит Меркура догодио се 8. новембра 2006. године, а наредни је “заказан” за 11. новембар 2019.

Уколико желите да посматрате овај небески феномен, веома је важно да то никада не чините директно, већ искључиво уз помоћ специјалних филтера који се монтирају на телескоп или методом пројекције, јер може доћи до трајног оштећења вида. Транзит није могуће видети голим оком. Из тог разлога, али и из безбедносних, апелује се на посматраче да не покушавају да забележе овај феномен уз помоћ својих камера или фото-апарата. 

Посматрања транзита Меркура у нашој земљи

Понедељак 9. мај 2016. године

  • Народна опсерваторија Руђер Бошковић, Калемегдан, Београд, од 13 до 19 часова
  • Астрономска оперваторија Нови Сад, АДНОС, Петроварадинска тврђава, од 12.30 до 19 часова

 

подели