Јавни позив био је отворен од 8. маја до 23. јуна ове године, а на обједињени конкурс у три земље региона пристигле су 34 пријаве. У првом кругу селекције, у свакој од земаља су одабрани предлози који су ушли у ужи избор, са чијим ауторима су потом обављени интервјуи како би се жири ближе упознао са предложеним концептима и њиховом изводљивошћу. Жирије су чинили чланови конзорцијума пројекта FASIH, укључујући експерте за индустријско наслеђе, интердисциплинарна истраживања, екологију и заштиту природе, арт&сциенце праксе и друге области повезане са темом конкурса. У Србији су радове оцењивали представници Центра за промоцију науке и Музеја науке и технике, у Хрватској представници Свеучилишта у Ријеци, Академије за примијењену умјетност и Природословног музеја, док је у Словенији овај важан задатак припао представницима Културног центра Делавски дом Трбовље.

Девет одабраних радова ће се бавити дигиталним интерпретацијама наслеђа, експерименталним звучним инсталацијама, 3Д мапирањем и моделирањем, едукативним интерпретацијама, интерактивним пројекцијама и звучним пејзажима, које у фокусу имају индустријске објекте: Термоелектрану „Снага и светлост“ у Београду, фабрику папира „Хартера“ у Ријеци, и Термоелектрану у Трбовљу.

Пројекти одабрани за продукцију:

СРБИЈА

● #за снагу и светлост – кратка историја будућности (аутори: Марко Весић, Зорана Милићевић и Ирена Павловић)
● Отисак „Снага и светлост“ / An imprint of „Power and Light“ (аутори: Давор Ереш, Марко Пауновић, Младен Лазаревић и Иван Шулетић)
● Светлосни ток (аутор: Предраг Терзић)
● Енергија прошлости, визија будућности (аутор: Сањин Ћоровић)

ХРВАТСКА

● Хартера прича (аутори: Михаела Сладовић, Андреа Станић, Ана Комадина, Вили Ракита и Леа Миоковић)
● Дигитална Хартера (аутори: Марија Конфић, Ениа Козарић и Ана Марија Лончар)
 From Me Flows What You Call Time (ауторка: Гаиа Радић)

СЛОВЕНИЈА

VRT P.T.I.C.H Visions of Rapid Transformations – Perception Through Immersive Cinematic Hyperreality (аутор: Жига Павлович)
● Зеница мојега очеса 1974 / The Apple of my Eye 1974 (ауторка: Ђејми Хадровић)

 

Победнички радови ће у наредних девет месеци бити развијани уз подршку стручних сарадника пројекта FASIH како би током пролећа 2025. године били премијерно изложени на три истовремене изложбе у Београду, Ријеци и Трбовљу, уз богат пратећи програм и онлајн размене. Финалну тачку пројекта представља завршна конференција, планирана за 13. јун 2025, на Свеучилишту у Ријеци.

Пројекат FASIH, започет у фебруару 2023. и подржан кроз ЕУ програм Креативна Европа, посвећен је очувању, реинтерпретацији и ревитализацији индустријског наслеђа региона кроз примену савремених интердисциплинарних истраживања и мултимедијалних технологија. Више о самом пројекту можете прочитати овде, док се детаљне информације о Јавном позиву налазе овде.

подели