Tokom pompezno najavljivane konferencije za medije održane danas u Vašingtonu, NASA je objavila otkriće tekuće vode na crvenoj planeti

Jedna stvar je sigurna: NASA ume da izazove publicitet. Konferencija za medije koja je održana danas u Vašingtonu, najavljivala je razrešenje velike misterije na Marsu. Iako su neki očekivali makar otkriće fosilnih ostataka mikroorganizama, NASA je objavila svakako značajno otkriće tekuće vode na površini crvene planete.

Do sada najčvršći dokaz u prilog postojanja tekuće vode na Marsu pružila je letelica koja se godinama nalazi u orbiti planete, Mars Reconnaissance Orbiter. Ono što je na osnovu snimaka letelice uočeno je da se tamni ”potoci” smanjuju tokom hladnih perioda, da bi tokom toplijih perioda postajali izduženiji. Ovakvi prizori pronađeni su na nekoliko lokacija na Marsu.

Uz pomoć spektroskopskih analiza otkriveno je da su padine potoka obložene solima koje, poput bačene soli zimi po putevima, snižava temperaturu neophodnu za stvaranje poledice. Ovaj podatak objašnjava neobičnu činjenicu koja je zbunjivala naučnike, a to je da su potoci vode uočeni u periodima kada je temperatura bila svega minus 23 stepena Celzijusa.

Mladi doktorant Lujendra Ojha i glavni autor objavljene studije primetio je ove enigmatične pojave tokom 2010. godine, proučavajući snimke dobijene uz pomoć High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) kamere. Ovi snimci su sada upotpunjeni dodatnim spektroskopskim analizama tla, koje su obavljene uz pomoć spektrometra Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars (CRISM).

Ustanovljeno je da soli uglavnom čine magnezijum-perhlorat, magnezijum-hlorat  i natrijum-perhlorat. Dokazano je da pojedini perhlorati održavaju vodu u tečnom stanju na čak minus 70 stepeni Celzijusa. 

Istražite više o planeti Mars na Elementarijumu:

podeli