Povodom 60 godina od osnivanja CERN-a, uporedo sa proslavom u Ženevi, CPN organizuje izložbu u Naučnom klubu u Beogradu
Nakon izuzetnog uspeha izložbe „CERN u Srbiji“ 2012. godine, koju je tada posetilo više od 120.000 ljudi, ove jeseni u Naučnom klubu, Centar za promociju nauke u saradnji sa Komisijom za saradnju sa CERN-om obeležava 60-tu godišnjicu CERN-a .
Tim povodom u utorak, 9. septembra, u 18 časova, CPN i Komisija otvaraju interaktivnu izložbu „CERN u Srbiji 2014“. Izložba traje od 9. do 19. septembra, u prostorijama Naučnog kluba u Knez Mihailovoj 5, na drugom spratu.
Evropska organizacija za nuklearna istraživanja, prepoznatljiva po akronimu CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) predstavlja simbol savremene fizike, ali i nauke uopšte.
Danas je iza CERN-a šest decenija otkrića. Ova evropska organizacija čije je sedište smešteno uz granicu Švajcarske i Francuske, nedaleko od Ženeve, osnovana je 1954. godine.
Jedna od zemalja osnivača bila je i tadašnja SFRJ. Nakon nekoliko decenija odsustva, pre tri godine, Srbija se kao naslednica vratila u CERN-ovu porodicu.
Proslava šezdesetogodišnjice osnivanja CERN-a u Ženevi događa se godinu dana nakon izuzetnih, istorijskih prodora sa otkrićem Higsovog bozona na akceleratoru LHC, kao i Nobelovoj nagradi koja je dodeljena Piteru Higsu.
Proslavi će krajem ovog meseca prisustvovati šefovi država članica, uključujući englesku kraljicu i predsednika Republike Srbije.
Uporedo sa Ženevom, pod pokroviteljstvom CERN-a, kao i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, izložba ”CERN u Srbiji 2014“ publici usred Beograda predstavlja instrumente, detektore i tehnologije CERN-a, kao i mnoga ključna pitanja savremene fizike u Naučnom klubu CPN.
Pored izložbe, posetioci će biti u prilici da svakog dana prisustvuju popularnim predavanjima poznatih fizičara, kao i radionicama organizovanim u saradnji sa Fizičkim fakultetom Univerziteta u Beogradu i Instituta za fiziku u Beogradu.
Tokom izložbe, u Beogradu borave izuzetno ugledni gosti Komisije za saradnju sa CERN-om. Između ostalih, gost izložbe je i dr Emanuel Cemelis, fizičar i rukovodilac CERN-ovog Odeljenja za međunarodne odnose koji će za beogradsku publiku održati predavanje u 17 časova 9. septembra.
Fizičare posebno raduje dolazak u Beograd dr Serđa Bertolučija, ”naučnog šefa” CERN-a, odnosno direktora Odeljenja za istraživanje i računarstvo u CERN-u koji će u 18 časova istog dana i otvoriti izložbu. Pored njega na otvaranju govore Aleksandra Drecun, direktoka CPN i prof. dr Petar Adžić, predsednik Komisije za saradnju sa CERN-om.
Otvaranju će prisustvovati ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, dr Srđan Verbić, kao i državni sekretar dr Aleksandar Belić.
Kako izgleda Veliki sudarač hadrona (LHC), akcelerator CERN-a na kome je dokazano postojanje Higsovog bozona? Šta u CERN-u rade naučnici iz Srbije i šta za Srbiju znači članstvo u ovoj organizaciji? Istražite više tokom izložbe “CERN u Srbiji 2014“