ЦПН организује Прву регионалну конференцију o промоцији науке у Србији. Како је до тога дошло?

 

У савременим демократским земљама знање и повезаност представљају кључне ресурсе за развој заједнице. Свест о значају улоге образовања и науке предуслов је за стварање друштва заснованог на знању, које води ка успешној одрживој економији.

Популаризација науке својствена је развијеним демократским друштвима. Улагања у науку и технологију зависе и од подршке коју такви пројекти добијају од самих грађана. Зато је важан ниво научне писмености међу грађанством, али и привредним и политичким елитама, како би сви могли да прате развој ових области и како би исправно расуђивали и доносили одлуке у вези са финансирањем научних истраживања и даљим развојем заједнице.

У Србији се недостатак разумевања за ову врсту организоване активности промоције науке често правдаo путем незрелости елита и медија, али често и високом економском ценом, што су тенденције које доводе до опште стагнације: како економскe тако и друштвене.

Међутим, у последњих неколико година Србија се издвојила у Региону као друштво које се системски и суштински бави популаризацијом науке. Након низа научнопопуларних манифестација, радионица, изложби и дебата, за свега неколико година, међу грађанима Србије је видно порасло интересовање за науку. Према резултатима истраживања из марта 2012. године, које је Центар за промоцију науке спровео у сарадњи са Филозофским факултетом, 84 одсто грађана је сматрало да треба да постоји државна институција надлежна за промоцију науке. Према последњем, поновљеном истраживању, показује се да то мисли чак 97 одсто грађана. Исто толико суграђана сматра да треба да постоји Центар као такав, који се бави побољшањем нивоа научне писмености.

Бројне иницијативе и организације које се баве промоцијом и популаризацијом науке у Србији су 2010. године, у виду Центра за промоцију науке, добиле институционалну подршку у напорима да подигну свест грађана о значају науке и развоја српског друштва на темељу знања. Центар помаже пројектe популаризације и промоције науке финансијски путем јавних позива, организационо, медијски и на сваки други могући начин.

Мај месец математике је највећа научнопопуларна манифестација посвећена математици у региону, коју је у 2013. години посетило око 120.000 грађана Србије. Данe будућности: Роботика посетило је око 150.000, a фестивали науке у Београду и Нишу сваке године бележе све већи број заинтересованих грађана. Стотине школских и градских научних фестивала, као и крцате научнопопуларне трибине широм Србије, показују да наши суграђани желе да сазнају више о научним открићима и да им је промоција науке важна.

За јако кратко време Србија је постигла много на пољу промоције науке, с обзиром на њену почетну позицију. Још један показатељ тога је и чињеница да наши популаризатори помажу промоцију науке и у региону, давајући подршку босанским, македонским и црногорским националним манифестацијама промоције науке. Наши научни промотери редовни су гости на бројним међународним конференцијама промоције науке на којима су представљани као успешни пример промоције науке у посттранзицијским земљама.

Прва регионална конференција о промоцији науке

 

Ове јесени, под покровитељством Унеска, Центар за промоцију науке организује Прву регионалну конференцију о промоцији науке SCIPROM. Конференција се одржава 2. и 3. октобра у Београду. Циљ Конференције је да окупи стручњаке у области промоције науке: промотере науке и ентузијасте из регије, како би разменили искуства, ојачали мрежу и заједнички формулисали наредне кораке у правцу јачања и продубљивања везе између науке и друштва у нашој регији.

Истражите више о SCIPROM конференцији.

подели
повезано
Творац Сретењског устава
Астероид Дејвид Боуви