Пре 57 година лансиран је Експлорер 6

Експлорер је био амерички сателит, који је лансиран у орбиту 7. августа 1959. године. Сферичног облика, направљен је да проучава зрачење различитих енергија и галактичко космичко зрачење заробљено у вишим слојевима Земљине атмосфере, као и ширење радио-таласа у тој области, геомагнетизам и флукс микрометеорита. На њој су се налазила и четири соларна панела који је требало да пуне батерије док је летелица у орбити.

Сви експерименти који су били уграђени у сонду, осим телевизијског скенера, имали су два типа излазних података, аналогни и дигитални. Два VHF – Very High Frequency трансмитера за врло високе фреквенције (између 30MHz и 300MHz) коришћени су за слање аналогног сигнала и радили су константно. Трансмитер за ултрависоке фреквенције (између 300MHz и 3GHz), UHF – Ultra High Frequency трансмитер, коришћен је за дигиталну телеметрију и ТВ сигнал и био је у функцији свега пар сати дневно.

На Експлореру 6 тестирани су уређаји за фотографисање облака и први пут је направљена фотографија Земље из орбите. VHF је 11. септембра 1959. године престао са радом, а последњи контакт са летелицом је направљен 6. октобра исте године, када се батерија испразнила толико да више није имала капацитета да одржава све инструменте на сателиту. Током мисије је укупно добијено 827 часова аналогних и 24 часа дигиталних података.

——————————————————————————————————————————-

ДНЕВНИ ТЕЛЕСКОП

Рубрика Дневни телескоп из дана у дан представља кратке астрономске приче. Ова серија се, уз подршку Центра за промоцију науке, оригинално објављује сваког дана у листу Данас уместо укинуте рубрике Хороскоп.

 

подели