Светска недеља свемира се обележава сваке године од 4. до 10. октобра. Симболично, она почиње на дан када је лансиран Спутњик, а завршава се на дан када је на снагу ступио Споразим о свемиру. Реч је о међународној манифестацији у којој се афирмишу достигнућа науке и технологије и њихов допринос побољшању и развоју људског живота. У обележавању овог датума учествују свемирске агенције, авио компаније, школе, планетаријуми, музеји, астрономска друштва и друге заинтересоване институције широм света, а овог октобра свој посебан допринос пружиће Центар за промоцију науке и Министарство науке, технолошког развоја и иновација.
У четвртак, 10. октобра, са почетком у 13 часова, Научни клуб Центра за промоцију науке биће домаћин догађаја на ком ће се говорити о свемиру и климатским променама, као и о изазовима са којима се наша земља сусреће на овом пољу.
Догађај у Научном клубу Београд (Краља Петра 46) модерираће Зоран Томић, саветник министарке науке, технолошког развоја и иновација и национални координатор манифестације Светска недеља свемира, док ће се присутнима на почетку дана обратити министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић, као и Alma Okpalefe извршни директор World Space Week асоцијације.
Затим ће јавности бити представљени најзначајнији пројекти који се спроводе у Србији унутар ове области – професор са Математичког факултета др Душан Марчета говориће о пројекту МОЗАИК, Дајана Бјелајац ће испред организације Карпе Ноктем представити пројекат парка тамног неба „Видојевица“, а научни саветник Астрономске опсерваторије Београд Срђан Самуровић представиће истраживачке јединице Астрономске опсерваторије Београд за истраживање Сунца и климатских промена.
Панел дискусија ће бити затворена представљањем резултата пројекта грађанских научних истраживања „Негујмо везу са земљиштем: оснаживање пољопривредника и младих као грађана истраживача за праћење здравља земљишта и биодиверзитета“, којим руководи Институт Биосенс.
Истог дана, у четвртак, 10. октобра, у 12 часова, истиче рок за пријаву на Јавни позив за пројекте грађанских научних истраживања, који је Центар за промоцију науке ове године расписао другу годину заредом.
Циљ предстојеће панел дискусије у Научном клубу Београд је да осветли значај и истакне како сателитска посматрања играју кључну улогу у разумевању глобалних климатских промена и креирању одрживих решења за будућност планете. Раст свемирске индустрије оставља дубок утицај на климатске и еколошке токове наше планете. Данас, скоро хиљаду сателита у оквиру програма посматрања Земље орбитира око нас, пружајући непроцењиве податке о океанима, копну и атмосфери. Ови сателити представљају незамењиве алате у борби против климатских промена, омогућавајући нам да са великом прецизношћу пратимо њихов ток и последице.