Време: четвртак, 7. новембар, 18:30
Место: Научни клуб Центра за промоцију науке, Краља Петра 46, Београд
Улаз је слободан, али је пријава неопходна и налази се ОВДЕ.
Вештачка интелигенција (АИ) све више помера границе не само у науци, медицини и економији, већ и у уметности. АИ омогућава нове облике креативног изражавања кроз аутоматизацију репетитивних задатака и брзо генерисање визуелних радова, музике и дизајна. На тај начин, отвара простор за уметничку праксу и онима који долазе из других, неуметничких професија. Међутим, ова технолошка револуција носи са собом и бројна питања – да ли су дела генерисана АИ-јем заиста креативна или само имитирају људски рад? Да ли присуство АИ-а у уметности доводи до губитка аутентичности и девалвације уметничког израза?
Кроз овај панел намеравамо да истражимо и друштвене и економске изазове које АИ доноси, као што су питања власништва над радовима које генерише АИ, као и потенцијалне последице по радна места у креативним индустријама.
Говоре:
Предраг Терзић, Кустос изложбе „Du bist wow“ (Ти си цар) и професор на Факултету за медије и комуникације;
Иван Станић, Кустос у Музеју науке и технике у Београду;
Зоранка Десница, Data scientist;
Добривоје Лале Ерић, руководилац сектора за међународну сарадњу ЦПН, национални координатор EU Digital Deal и руководилац art+science програма;
Модератор: Ања Берић, Српско друштво за вештачку интелигенцију (САИС).
Бонус! Позивамо вас да пре панела прошетате до Музеја науке и технике, у Добрачиној 51 (Београд) и погледајте радове младих уметника: Селене Кучевић, Вање Ивановић, Луке Петровића, Мине Стојадиновић, Јована Стојковића и Анђелије Станчуловић, који су истраживали утицај вештачке интелигенције на свакодневни живот и нашу перцепцију,а онда пуни утисака дођите на панел.
Изложба „Du bist wow“ (Ти си цар) је научно-уметнички експеримент реализован у сарадњи Центра за истраживање јавних политика (Re:people), Факултета за медије и комуникације и Рударско-геолошког факултета, уз подршку Музеја науке и технике.
Рад Центра за истраживање јавних политика подржава Шведска у оквиру програма Београдске отворене школе „Цивилно друштво за унапређење приступања Србије Европској унији – Europe ASAP“.