Vreme: četvrtak, 7. novembar, 18:30

Mesto: Naučni klub Centra za promociju nauke, Kralja Petra 46, Beograd

Ulaz je slobodan, ali je prijava neophodna i nalazi se OVDE.

 

Veštačka inteligencija (AI) sve više pomera granice ne samo u nauci, medicini i ekonomiji, već i u umetnosti. AI omogućava nove oblike kreativnog izražavanja kroz automatizaciju repetitivnih zadataka i brzo generisanje vizuelnih radova, muzike i dizajna. Na taj način, otvara prostor za umetničku praksu i onima koji dolaze iz drugih, neumetničkih profesija. Međutim, ova tehnološka revolucija nosi sa sobom i brojna pitanja – da li su dela generisana AI-jem zaista kreativna ili samo imitiraju ljudski rad? Da li prisustvo AI-a u umetnosti dovodi do gubitka autentičnosti i devalvacije umetničkog izraza?

Kroz ovaj panel nameravamo da istražimo i društvene i ekonomske izazove koje AI donosi, kao što su pitanja vlasništva nad radovima koje generiše AI, kao i potencijalne posledice po radna mesta u kreativnim industrijama.

Govore:

Predrag Terzić,  Kustos izložbe „Du bist wow“ (Ti si car) i profesor na Fakultetu za medije i komunikacije;

Ivan Stanić,  Kustos u Muzeju nauke i tehnike u Beogradu;

Zoranka Desnica, Data scientist;

Dobrivoje Lale Erić, rukovodilac sektora za međunarodnu saradnju CPN, nacionalni koordinator EU Digital Deal i rukovodilac art+science programa;

Moderator: Anja Berić, Srpsko društvo za veštačku inteligenciju (SAIS).

Bonus! Pozivamo vas da pre panela prošetate do Muzeja nauke i tehnike, u Dobračinoj 51 (Beograd) i pogledajte radove mladih umetnika: Selene Kučević, Vanje Ivanović, Luke Petrovića, Mine Stojadinović, Jovana Stojkovića i Anđelije Stančulović, koji su istraživali uticaj veštačke inteligencije na svakodnevni život i našu percepciju,a onda puni utisaka dođite na panel.

Izložba „Du bist wow“ (Ti si car) je naučno-umetnički eksperiment realizovan u saradnji Centra za istraživanje javnih politika (Re:people), Fakulteta za medije i komunikacije i Rudarsko-geološkog fakulteta, uz podršku Muzeja nauke i tehnike.

Rad Centra za istraživanje javnih politika podržava Švedska u okviru programa Beogradske otvorene škole „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji – Europe ASAP“.

podeli