Истражите 13 идеја које су промениле свет
Електрични уређаји не би били направљени да није било идеје о имагинарном броју, јер без ових бројева, који су потпуно неприродни, математика не би могла да опише природу
Бомбели је тада увео нов број i, који је означавао √-1. Тако настаје идентитет имагинарних бројева. Уређени пар реалних брojeвa (a,b) називао је комплексан број, који записује још као a+bi. Касније је дефинисао рачунске операције са њима, а други математичари, попут Ојлера и Лајбница, тумаче њихово материјалистичко, односно идеалистичко значење, засновано на чињеници да они не изражавају величине.
Занимљиво је то што сада и имагинарни бројеви као да искачу свуда око нас и могу се наћи код много једначина које се користе у електротехници, квантној механици и Ајнштајновој Теорији релативности. Комплексни бројеви су саставни део многих природних наука, нарочито физике, механике, електротехнике и зато играју велику улогу у стварању и постојању нашег универзума.
ШУМА ЗНАЊА
У оквиру изложбе „Шума знања“ Центар за промоцију науке је представио тринаест научних идеја које су промениле свет. Текстове је припремила група аутора: С. Бубњевић, Н. Грубач, М. Николић, Д. Вејновић, А. Брајовић, К. Вуковић, Т. Марковић и Б. Клобучар, а резензент је М. Ћирковић.
Истражите више о идејама које су промениле свет.