Јапан обележава пет година од разорног земљотреса и једне од најтежих нуклеарних катастрофа у нашој историји

Текст: И. Хорват

Један од најснажнијих земљотреса који су забележени у историји наше планете догодио се 11. марта 2011. године на североистоку острва Хоношу у Јапану, током којег је погинуло око 18 500 људи. Око 2500 лица се и даље води као нестало. Земљотрес је достигао јачину од девет степени Рихтерове скале, а само 50 минута након јављања проузроковао је разоран цунами висине од готово 15 метара.

Епицентар земљотреса налазио се нa 130 километара од обале највећег од јапанских острва, Хоношу. Воденти талас незапамћене силине оставио је драматичан призор за собом. Бришући са лица планете приобални део острва, цунами захвата и постројења нуклеарне централе Фукушима 1 и доводи до озбиљних оштећења расхладних система.

Једном када су ови безбедносни системи били ван функције, а реактори почели да достижу неприхватљиве температуре, уследио је низ експлозија. Иако су реактори Фукушиме аутоматски стављени ван погона, топљење језгара и цурење радиоактивног материјала у околни простор није могло бити спречено. Сматра се да је у наредних неколико недеља око 8.5 килограма радиоактивног изотопа Цезијум 137 завршило у дубинама океана.

Схвативши озбиљност ситуације и размере катастрофе, надлежне власти евакуисале су око 160 000 људи. Њих 10 000 и даље је у привременом смештају, а појединим деловима контаминираних зона приступ је, и након пет година, забрањен. Нуклеарна катастрофа у Фукушими је на Међународној скали за нуклеарне инциденте добила оцену 7 и сматра се најтежом катастрофом после Чернобиља.

Дуж 500 километара обале која је била погођена разорним цунамијем, данас се окупљају хиљаде људи у знак сећања на изгубљене рођаке, пријатеље и суграђане. Минутом ћутања у 14:46 по локалном времену, у тренутку јављања земљотреса, Јапан је одао почаст жртвама ове незапамћене катастрфе. На обележавању петогодишњице у Токију, био је присутан цар Акихита, премијера Схинза Абеа, али и представници преживелих из погођених области.

За послеподневне часове заказан је протестни скуп против нуклеарне енергије, међутим, јапански званичници наглашавају да је овој земљи на веома високом ступњу развоја, али са веома оскудним природним ресурсима, неопходан овај вид енергије како би функционисала неометано. 

Истражите више о овом догађају у тексту Трагови Фукушиме.

подели