Japan obeležava pet godina od razornog zemljotresa i jedne od najtežih nuklearnih katastrofa u našoj istoriji

Tekst: I. Horvat

Jedan od najsnažnijih zemljotresa koji su zabeleženi u istoriji naše planete dogodio se 11. marta 2011. godine na severoistoku ostrva Honošu u Japanu, tokom kojeg je poginulo oko 18 500 ljudi. Oko 2500 lica se i dalje vodi kao nestalo. Zemljotres je dostigao jačinu od devet stepeni Rihterove skale, a samo 50 minuta nakon javljanja prouzrokovao je razoran cunami visine od gotovo 15 metara.

Epicentar zemljotresa nalazio se na 130 kilometara od obale najvećeg od japanskih ostrva, Honošu. Vodenti talas nezapamćene siline ostavio je dramatičan prizor za sobom. Brišući sa lica planete priobalni deo ostrva, cunami zahvata i postrojenja nuklearne centrale Fukušima 1 i dovodi do ozbiljnih oštećenja rashladnih sistema.

Jednom kada su ovi bezbednosni sistemi bili van funkcije, a reaktori počeli da dostižu neprihvatljive temperature, usledio je niz eksplozija. Iako su reaktori Fukušime automatski stavljeni van pogona, topljenje jezgara i curenje radioaktivnog materijala u okolni prostor nije moglo biti sprečeno. Smatra se da je u narednih nekoliko nedelja oko 8.5 kilograma radioaktivnog izotopa Cezijum 137 završilo u dubinama okeana.

Shvativši ozbiljnost situacije i razmere katastrofe, nadležne vlasti evakuisale su oko 160 000 ljudi. Njih 10 000 i dalje je u privremenom smeštaju, a pojedinim delovima kontaminiranih zona pristup je, i nakon pet godina, zabranjen. Nuklearna katastrofa u Fukušimi je na Međunarodnoj skali za nuklearne incidente dobila ocenu 7 i smatra se najtežom katastrofom posle Černobilja.

Duž 500 kilometara obale koja je bila pogođena razornim cunamijem, danas se okupljaju hiljade ljudi u znak sećanja na izgubljene rođake, prijatelje i sugrađane. Minutom ćutanja u 14:46 po lokalnom vremenu, u trenutku javljanja zemljotresa, Japan je odao počast žrtvama ove nezapamćene katastrfe. Na obeležavanju petogodišnjice u Tokiju, bio je prisutan car Akihita, premijera Shinza Abea, ali i predstavnici preživelih iz pogođenih oblasti.

Za poslepodnevne časove zakazan je protestni skup protiv nuklearne energije, međutim, japanski zvaničnici naglašavaju da je ovoj zemlji na veoma visokom stupnju razvoja, ali sa veoma oskudnim prirodnim resursima, neophodan ovaj vid energije kako bi funkcionisala neometano. 

Istražite više o ovom događaju u tekstu Tragovi Fukušime.

podeli