Nagrada Evropske unije za građansku nauku, koju u ime Evropske komisije kroz projekat IMPETUS dodeljuje Ars elektronika – austrijska kulturna, naučna i obrazovna institucija osnovana u Lincu 1979. godine – dodeljuje se najboljim građanskim naučnim inicijativama i projektima koji „donose promene, proširuju znanje i demonstriraju inovativne procese otvorene nauke koji preispituju postojeće prakse baveći se društvenim, kulturnim, ekološkim, obrazovnim i političkim pitanjima“. Na ovaj način, nagrađuje se zajednički rad naučne zajednice i građana, čime se stvara inkluzivnije i proaktivnije društvo, spremno da doprinosi naučnom progresu. Nagrade će se i ove jeseni dodeliti na Ars elektronika festivalu u Lincu. Centar za promociju nauke bio je na prošlogodišnjem izdanju Ars elektronika festivala.
U okviru Nagrade Evropske unije za građansku nauku postoje dve kategorije: Grand Prize (60.000 eura) i Diversity & Collaboration Award (20.000 eura), a dodeljuje se i 27 počasnih plaketa. Žiri će se sastati u aprilu, a imena dobitnika biće saopštena tokom juna. Poziv je otvoren do 10. marta, a za više informacija posetite zvanični sajt nagrade.
Inače, jednu od počasnih plaketa prošle godine dobio je i projekat građanske nauke „Građani za SDG 15.1“, posvećen Spomeniku prirode „Ribnica“, prirodnom parku nedaleko od Mionice, ekološkog pokreta Okvir života. Nastavak nagrađenog projekta trenutno finansira Centar za promociju nauke, kroz prvi Javni poziv za finansiranje građanskih naučnih istraživanja, koji su raspisali CPN i Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija prošle godine. Tada je stiglo čak 127 predloga projekata, a za finansiranje je odabrano šest.
Centar za promociju nauke je krajem 2024. godine raspisao drugi po redu poziv. Pristigle su ukupno 64 validne prijave sa 45 različitih instituta i fakulteta iz čitave Srbije. Odabrano je jedanaest predloga projekata, koji će biti realizovani u periodu od 2025. do 2026. godine. Inače, CPN je pripremio i Vodič za građanska naučna istraživanja, sa više informacija o tome šta su građanska naučna istraživanja, koje su njihove prednosti i sa kakvim se sve izazovima građani kao učesnici suočavaju, koja je njihova uloga u ovom tipu istraživanja, kakvi sve nivoi učešća postoje, itd.
Cilj oba javna poziva koja je raspisao CPN je podsticanje saradnje između naučne zajednice i šire javnosti, i to su svakako značajni koraci ka većem uključivanju građana u naučne procese i osnaživanju njihove uloge u kreiranju znanja.