Награда Европске уније за грађанску науку, коју у име Европске комисије кроз пројекат IMPETUS додељује Арс електроника – аустријска културна, научна и образовна институција основана у Линцу 1979. године – додељује се најбољим грађанским научним иницијативама и пројектима који „доносе промене, проширују знање и демонстрирају иновативне процесе отворене науке који преиспитују постојеће праксе бавећи се друштвеним, културним, еколошким, образовним и политичким питањима“. На овај начин, награђује се заједнички рад научне заједнице и грађана, чиме се ствара инклузивније и проактивније друштво, спремно да доприноси научном прогресу. Награде ће се и ове јесени доделити на Арс електроника фестивалу у Линцу. Центар за промоцију науке био је на прошлогодишњем издању Арс електроника фестивала.
У оквиру Награде Европске уније за грађанску науку постоје две категорије: Grand Prize (60.000 еура) и Diversity & Collaboration Award (20.000 еура), а додељује се и 27 почасних плакета. Жири ће се састати у априлу, а имена добитника биће саопштена током јуна. Позив је отворен до 10. марта, а за више информација посетите званични сајт награде.
Иначе, једну од почасних плакета прошле године добио је и пројекат грађанске науке „Грађани за СДГ 15.1“, посвећен Споменику природе „Рибница“, природном парку недалеко од Мионице, еколошког покрета Оквир живота. Наставак награђеног пројекта тренутно финансира Центар за промоцију науке, кроз први Јавни позив за финансирање грађанских научних истраживања, који су расписали ЦПН и Министарство науке, технолошког развоја и иновација прошле године. Тада је стигло чак 127 предлога пројеката, а за финансирање је одабрано шест.
Центар за промоцију науке је крајем 2024. године расписао други по реду позив. Пристигле су укупно 64 валидне пријаве са 45 различитих института и факултета из читаве Србије. Одабрано је једанаест предлога пројеката, који ће бити реализовани у периоду од 2025. до 2026. године. Иначе, ЦПН је припремио и Водич за грађанска научна истраживања, са више информација о томе шта су грађанска научна истраживања, које су њихове предности и са каквим се све изазовима грађани као учесници суочавају, која је њихова улога у овом типу истраживања, какви све нивои учешћа постоје, итд.
Циљ оба јавна позива која је расписао ЦПН је пoдстицање сарадње између научне заједнице и шире јавности, и то су свакако значајни кораци ка већем укључивању грађана у научне процесе и оснаживању њихове улоге у креирању знања.