У пећинама Jужне Африке откривени су скелети непознатог претка људске врсте, названог Хомо наледи. Остаци су пронађени током 2013. и 2014. године, а недавно су обjављени резултати досадашњег истраживања

Текст: Ивана Хорват

У jедноj од наjзабачениjих дворана неприступачне пећине Излазећа звезда у Јужноj Африци, познатоj под називом Диналеди, готово 2,5 милиона година почивале су кости 15 припадника наших давно изумрлих предака, врсте Хомо наледи.

Реч „наледи“ у називу, на jедном од актуелних jужноафричких jезика сотхо, значи звезда.

Остаци новооткривене врсте пронађени су током 2013. и 2014. године, а недавно су обjављени радови коjи приказуjу резултате досадашњег истраживања.

Истраживање jе спровело неколико тимова коjи су радили одвоjено и независно дошли до истог закључка: реч jе о неоткривеном претку човека.

Необични рођак

Претпоставља се да jе нова врста живела пре око 2,5 милиона година, међутим, за коначну потрвду неопходно jе урадити прецизно датирање фосилних остатака. С обзиром на чињеницу да ће тестови попут угљеничног датирања уништити кости, на овакво прецизно одређивање старости чекаће се jош неко време док се не обаве додатне анализе.

Велики броj пронађених остатака, коjе чини око 1500 костиjу, омогућило jе научницима да детаљно проуче ову, до сада неоткривену врсту. Наиме, научници су проучили лобање, шаке, стопала, зубе, кости грудног коша, карлице и сл.

На основу свега овога закључили су да су Хомо наледи били нижег раста, високи око 1,5 метара, и да су наjвероватниjе тежили око 45 килограма.

Мерења остатака приказуjу интересантну мешавину карактеристика прастарих врста маjмуна и модерног човека. Лобања и мозак су мали, зуби такође мали и jедноставни. Грудни кош jе примитиван и сличан као код неких врста маjмуна. Међутим, анатомиjа шака приказуjе модерниjе карактеристике коjе би омогућиле новооткривеноj врсти израду и коришћење примитивних алата.

Такође, стопала су сачињена тако да су омогућавала усправно ходање. Претпоставља се и да jе Хомо наледи проводио много времена пењући се, на шта указуjу повиjени прсти на шакама, као код неких врста маjмуна.

Породичне несугласице

Улаз у дворану Диналеди широк jе свега 20 центиметара, а прилаз се састоjи из система веома уских тунела. Дворана jе дугачка свега 12 метара, широка између пола и два и по метра, а висока између 10 и 15 метара. Истраживање простора jе вршило шест научница ситниjе конституциjе, коjе су jедине успеле да уђу у дворану.

С обзиром на неприступачност простора, поставља се питање како и из ког разлога су jединке Хомо наледи завршавале ту. Међу теориjама се истиче она коjа тврди да су Хомо наледи у овом простору сахрањивали своjе мртве. Фосилни остаци пронађени су у различитим слоjевима седимената, што указуjе на то да потичу из различитих периода.

Међутим, не слажу се сви са тврдњама научника да jе ово новооткривена врста. Палеонтолог Тим Ваjт са Берклиjа сматра, на основу изнесених доказа, да jе у питању врста коjа jе откривена jош у 19. веку. Према његовим речима, реч је о примитивноj врсти Хомо еректус.

Кристоф Цоликофер, антрополог са Универзитета у Цириху, тврди да су одлике пронађених костиjу карактеристичне за поjедине врсте примитивних животиња и да се из тог разлога не могу користити за дефинисање нових врста. Он сматра да су за коначну потврду о новоj врсти неопходни додатни докази, коjе jе могуће добити након подробниjих истраживања остатака.

подели
повезано
Творац Сретењског устава
Астероид Дејвид Боуви