Како ће амерички боjкот руских свемирских услуга утицати на истраживање свемира и можемо ли да приуштимо нови хладни рат?
Текст: Невена Грубач
Чак ни свемир ниjе поштеђен последица политичких игара коjе се одвиjаjу на планети стотинак километара ниже. Тренутни раскол у међународним ставовима, изазван реакциjом Русиjе у Украjини, одјекнуо jе и у НАСА. Након периода изузетно плодне сарадње свемирских агенциjа Америке и Русиjе, НАСА jе решила да своjу подршку Криму и осуду руске владе илуструjе и административном одлуком. Почетком априла, агенциjа jе обjавила званични документ у ком наjављуjе почетак боjкота и прекид сваке врсте контакта са Русиjом.
„С обзиром на кршење украjинског суверенита и териториjалног интегритета од стране Русиjе, влада Сjедињених Aмеричких Држава jе одлучила да ће, до даљњег, сви контакти између НАСА и представника руске владе бити прекинути, осим уколико одређена активност ниjе посебно изузета. Ова обустава укључуjе било коjе путовање НАСА у Русиjу, као и посете представника руске владе НАСА обjектима, билатералне састанке, електронску пошту, телефонске или видео конференциjе“, НАСА.
Како до свемира?
Свакако jе прва реакциjа на ову вест забринутост за астронауте коjи тренутно бораве на Међународноj свемирскоj станици (ISS). Од када су чувени спеjс шатлови пензионисани, што се десило 2011, комплетан амерички свемирски програм снажно се ослонио на услуге Русиjе. Jедини начин за астронауте да дођу и оду са свемирске станице jесте место на рускоj ракети Соjуз, коjа полеће са Баjконур космодрома у Казахстану.
Наравно, и Америка jе апсолутно свесна своjе зависности од Соjуза, те jе сарадњу на нивоу Међународне свемирске станице искључила из одлуке. НАСА и Роскосмос ће наставити сарадњу како би ISS и даље радио безбедно и неометано. Ипак, америчка агенциjа ниjе ни покушала да сакриjе своjе незадовољство овом одлуком, пошто би радиjе учинила супротно.
НАСА као главног кривца за ову краjње непожељну ситуациjу види амерични Конгрес. Да jе већи део националног буџета био усмерен на улагања у области комерциjалног свемирског програма, Америка би до сада можда већ независно летела у свемир. У свом саопштењу, НАСА поjедностављуjе ствари тако што даjе избор Конгресу: или ће више новца отићи на то да се лансирање врати на териториjу САД, или ће се годишње милиони издваjати за рентирање превоза од Русиjе.
Цена боjкота
Познато jе да jе наjчвршћа спона између НАСА и Русиjе управо Међународна свемирска станица. Након одлуке да се сарадња прекине на свим нивоима, осим на овом наjважниjем проjекту, поставља се питање да ли НАСА уопште нешто губи, и ако губи, шта jе то?
Jедна од ствари коjе ће дефинитивно трпети jе експеримент са руским инструментом на роверу Кjуриосити коjи тренутно врши геолошка и атмосферска испитивања Марса. Оваj инструмент тражи воду на дубини од 50 сантиметара испод површине црвене планете. Осим овога, НАСА jе такође спроводила аеронаутичке тестове у ваздушним тунелима у Русиjи. Статуси ових проjеката нису познати, jер званична листа обустављених активности jош увек ниjе обjављена.
Оно што jе важно jесте тврдња да се боjкот неће одразити на ISS, пошто jе свима jасно да без jедне од две кључне нациjе станица jедноставно неће моћи да остане у орбити. Остале активности код коjих постоjи кооперациjа ће бити детаљно и поjединачно испитане.
Оно што jе важно, и што НАСА жели да сви разумеjу, jесте да jе америчка влада донела ову одлуку, а да jе НАСА, као владина агенциjа, мора спровести у дело. Ниjе први пут да се праве овакви потези. Своjевремено су прекинути односи и са Пољском и са Кином, из стриктно политичких разлога, и обновљени након одређеног времена.