У оквиру пројекта ScienceUs, који за циљ има да повеже грађанска научна истраживања широм Европе, биће финансирано чак 25 пројеката грађанских научних истраживања током наредне године. Организатори кажу да је идеја „проширење и повезивање изузетних иницијатива грађанске науке у различитим истраживачким и технолошким областима“ које су релевантне за адаптацију на климатске промене (аdaptation to climate change), круцијалан део напора Европске уније да до 2050. године постигне такозвану климатску неутралност.
„Овај отворени позив препознаје кључну улогу коју грађанска наука игра у борби против ефеката климатских промена. Овакав приступ унапређује научно знање и осигурава да гласови и искуства оних који су највише погођени климатским променама буду укључени у потрагу за практичним решењима на терену.
Јачањем везе између изванредних пројеката грађанске науке на локалном и националном нивоу широм Европе, пројекат ScienceUs доприноси транзицији ка климатски отпорној и одрживој будућности“, наводи се на званичном порталу пројекта.
На отвореном позиву ће бити одабрано укупно 25 пројеката који имају потенцијал да се прошире на друге регионе Европске уније. Сви они ће бити део прве фазе – seed – током које ће добити финансирање у износу од 1000 евра, као и менторство стручњака који ће пратити и надгледати рад на пројекту. За другу фазу – flourish – могу аплицирати учесници прве фазе. Пет одабраних пројеката или иницијатива ће добити додатну менторску подршку, као и грант у износу од 25.000 евра. У последњој – harvest – фази, пет пројеката ће добити грант у износу од 14.000 евра, као и помоћ при представљању пројекта и дисеминацији резултата.
Рок за пријаву је 6. јануар 2025, а могућност да се пријаве имају конзорцијуми и правна лица из земаља чланица Европске уније, као и из оних европских земаља које учествују у научноистраживачкој иницијативи ЕУ Horizon Europe.
Више информација доступно је на овом линку.