U okviru projekta ScienceUs, koji za cilj ima da poveže građanska naučna istraživanja širom Evrope, biće finansirano čak 25 projekata građanskih naučnih istraživanja tokom naredne godine. Organizatori kažu da je ideja „proširenje i povezivanje izuzetnih inicijativa građanske nauke u različitim istraživačkim i tehnološkim oblastima“ koje su relevantne za adaptaciju na klimatske promene (adaptation to climate change), krucijalan deo napora Evropske unije da do 2050. godine postigne takozvanu klimatsku neutralnost. 

„Ovaj otvoreni poziv prepoznaje ključnu ulogu koju građanska nauka igra u borbi protiv efekata klimatskih promena. Ovakav pristup unapređuje naučno znanje i osigurava da glasovi i iskustva onih koji su najviše pogođeni klimatskim promenama budu uključeni u potragu za praktičnim rešenjima na terenu.

Jačanjem veze između izvanrednih projekata građanske nauke na lokalnom i nacionalnom nivou širom Evrope, projekat ScienceUs doprinosi tranziciji ka klimatski otpornoj i održivoj budućnosti“, navodi se na zvaničnom portalu projekta.

Na otvorenom pozivu će biti odabrano ukupno 25 projekata koji imaju potencijal da se prošire na druge regione Evropske unije. Svi oni će biti deo prve faze – seed – tokom koje će dobiti finansiranje u iznosu od 1000 evra, kao i mentorstvo stručnjaka koji će pratiti i nadgledati rad na projektu. Za drugu fazu – flourish – mogu aplicirati učesnici prve faze. Pet odabranih projekata ili inicijativa će dobiti dodatnu mentorsku podršku, kao i grant u iznosu od 25.000 evra. U poslednjoj – harvest – fazi, pet projekata će dobiti grant u iznosu od 14.000 evra, kao i pomoć pri predstavljanju projekta i diseminaciji rezultata.

Rok za prijavu je 6. januar 2025, a mogućnost da se prijave imaju konzorcijumi i pravna lica iz zemalja članica Evropske unije, kao i iz onih evropskih zemalja koje učestvuju u naučnoistraživačkoj inicijativi EU Horizon Europe.

Više informacija dostupno je na ovom linku. 

podeli