Током помпезно најављиване конференције за медије одржане данас у Вашингтону, НАСА је објавила откриће текуће воде на црвеној планети
Jедна ствар jе сигурна: НАСА уме да изазове публицитет. Конференциjа за медије коjа је одржана данас у Вашингтону, наjављивала је разрешење велике мистериjе на Марсу. Иако су неки очекивали макар откриће фосилних остатака микроорганизама, НАСА је објавила свакако значајно откриће текуће воде на површини црвене планете.
До сада најчвршћи доказ у прилог постојања текуће воде на Марсу пружила је летелица која се годинама налази у орбити планете, Mars Reconnaissance Orbiter. Оно што је на основу снимака летелице уочено је да се тамни ”потоци” смањују током хладних периода, да би током топлијих периода постајали издуженији. Овакви призори пронађени су на неколико локација на Марсу.
Уз помоћ спектроскопских анализа откривено је да су падине потока обложене солима које, попут бачене соли зими по путевима, снижава температуру неопходну за стварање поледице. Овај податак објашњава необичну чињеницу која је збуњивала научнике, а то је да су потоци воде уочени у периодима када је температура била свега минус 23 степена Целзијуса.
Млади докторант Лујендра Ојха и главни аутор објављене студије приметио је ове енигматичне појаве током 2010. године, проучавајући снимке добијене уз помоћ High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) камере. Ови снимци су сада употпуњени додатним спектроскопским анализама тла, које су обављене уз помоћ спектрометра Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars (CRISM).
Установљено је да соли углавном чине магнезијум-перхлорат, магнезијум-хлорат и натријум-перхлорат. Доказано је да поједини перхлорати одржавају воду у течном стању на чак минус 70 степени Целзијуса.
Истражите више о планети Марс на Елементариjуму: