Nakon tri godine rada, Centar je organizovao više stotina naučnopopularnih akcija 

Ovog 23. novembra, uz još jedan rođendan, Centar za promociju nauke publici predstavlja novi, interaktivni prostor – prvi Makers Lab u Srbiji – KLIKER. 

Osnovan Zakonom o naučnoistraživačkoj delatnosti, Centar za promociju nauke je uprkos finansijskim teškoćama i drugim izazovima, tokom tri godine rada uspeo da okupi građane, naučnu zajednicu, medije, škole, državne institucije i nevladine organizacije oko istog cilja – povećanja naučne pismenosti.

Centar je osnovan 23. novembra 2010. godine, kada je upisan u registar kao javna ustanova. Sa radom je počeo naredne, 2011. godine, prve naučnopopularne akcije organizovao je u jesen 2011, da bi tokom tri godine rada pokrenuo čitav niz naučnopopularnih programa u Srbiji i regionu. 

Istražite više…

Tim Centra broji samo 20 ljudi, ali oko sebe okuplja na stotine entuzijasta, volontera i mladih naučnika, promotera nauke, aktivista i novinara. Zahvaljujući svima njima, nakon tri godine rada, Centar je organizovao više stotina naučnopopularnih akcija.

U najposećenije programe Centra nesumnjivo spada manifestacija Dani budućnosti: Robotika, nagrađena Nagradom grada Beograda, tokom koje je, u jesen 2012, u Beogradu gostovao robot ASIMO i kad je izložbu robota obišlo više od 150.000 posetilaca.

Tokom tri godine, redovnu prolećnu nacionalnu manifestaciju Maj mesec matematike, koja je organizovana već tri puta, 2012, 2013. i 2014. godine, ukupno je posetilo oko 300.000 građana.

Centar je organizovao na desetine naučnopopularnih izložbi, kako u Beogradu tako i širom zemlje i regiona. Jedna od najposećenijih je izložba „CERN u Srbiji“, koju je 2012. videlo 120.000 građana i koja je, povodom šezdesetogodišnjice osnivanja CERN-a, ove jeseni ponovljena u novom ruhu –  „CERN u Srbiji 2014”. 

Izložbe „Deset otvorenih pitanja nauke“, Metahousing, „Šuma znanja“, ali i brojne druge, privukle veliku medijsku pažnju, ali i pažnju hiljada posetilaca.

CPN je učestvovao i na stotinama festivala nauke u Srbiji. Njihov broj se od svega pet u 2010. do 2013. popeo na više stotina, koje su pokrenuli entuzijasti u brojnim gradovima i naseljima u Srbiji. Mobilni planetarijum Centra za promociju nauke obišao je 27 gradova u Republici, ali i regiji, posetio 185 škola, a planetarijumske projekcije videlo je više od 28.000 posetilaca.

Već dve godine, CPN organizuje i Dečji naučni kamp u Viminacijumu, a ove godine je pokrenut i projekat Dečji naučni klub.  CPN aktivno doprinosi obeležavanju Dana nauke, raznih jubileja i drugih događaja posvećenih nauci u Srbiji i svetu, a svake godine izlaže izdanja naučne zajednice na Beogradskom sajmu knjiga.

Iz nedelje u nedelju, CPN učestvuje na mnogobrojnim konferencijama, skupovima i sajmovima koji povezuju nauku i društvo. Svakog meseca Centar u Beogradu organizuje CPN tribine na kojima učestvije veliki broj posetilaca. Nakon što se Republika Srbija uključila u najveći program Evropske unije za istraživanje i inovacije, Horizont 2020, CPN svakog četvrtka predstavlja različite mogućnosti ovog programa.

CPN je posebno aktivan na međunarodnom planu i trenutno realizuje čak trinaest evropskih projekata. U oktobru 2013. godine, Centar za promociju nauke organizovao je Prvu regionalnu konferenciju promocije nauke (SCIPROM), koja je okupila promotere nauke iz regiona Jugoistočne Evrope.

Centar neguje i saradnju sa medijima, a jedan od zapaženijih medijskih proizvoda Centra je naučnopopularni portal Elementarijum.

Sa idejom da ovi rezultati daju dugoročan efekat, Centar je u januaru 2014. godine otvorio stalni prostor u centru Beograda – Naučni klub CPN-a, na adresi u Knez Mihailovoj ulici broj 5, na drugom spratu zgrade Robne kuće „Beograd“.

Nakon što je ovaj prostor oživeo, CPN, uz četvrti rođendan, a u prizemlju iste zgrade, predstavlja novi, interaktivni prostor, koji podstiče kreativnost, širenje znanja i inovacije – prvi Makers Lab u Srbiji – KLIKER.

Od ponedeljka, 24. novembra, svi posetioci, besplatno i bez obzira na uzrast, imaju priliku da se samostalno oprobaju u izgradnji gradova, u proizvodnji uvrnutih mašina i kreativnih izuma, upotrebi novih materijala, savremenih mehaničkih i električnih uređaja.

 

podeli
povezano
Tvorac Sretenjskog ustava
Asteroid Dejvid Bouvi