Međunarodni dan biodiverziteta, kao jedan od praznika Ujedinjenih nacija, obeležava se svakog 22. maja
Međunarodni dan biodiverziteta (biološke raznovrsnosti) obeležava se 22. maja da javnost podseti na ugroženost raznolikosti živog sveta na planeti i značaj njenog očuvanja. Povodom ovog dana i u Srbiji je 2012. organizovano nekoliko manifestacija.
Ovaj međunarodni paznik ustanovila je Generalna skupština Ujedinjenih nacija kako bi se zaustavilo izumiranje biljnih i životinjskih vrsta, kao i različitih ekosistema na Zemlji. Već dvanaest godina, ovaj dan se obeležava kao podsećanje na 22. maj 1992, kada je u Najrobiju usvojena Konvencija o biodiverzitetu, međunarodni dokument kojim su se države širom planete obavezale da štite raznolikost živog sveta.
Pojam biodiverzitet najelegantnije se na srpski jezik prevodi kao biološka raznovrsnost i odnosi se na rasprostranjenost živih vrsta, ali i gena i ekosistema u nekom području ili na celoj planeti. Biodiverzitet je mera zdravlja jednog ekosistema – što je raznolikost vrsta veća, životna sredina je manje ugrožena.
Međutim, prema podacima Ujedinjenih nacija, opstanak na Zemlji je ugrožen za više od 34.000 vrsta živog sveta, a blizu 16.000 vrsta je direktno pred izumiranjem. Ovim se narušavaju životna staništa i, na kraju krajeva, utiče se i na opstanak čoveka. Stoga je neophodno preduzeti čitav niz mera kako bi se spasile vrste koje nestaju.
PATRONATURA
Povodom Međunarodnog dana biodiverziteta i u Srbiji je ove godine organizovano nekoliko manifestacija. Fakultet za primenjenu ekologiju Futura i NVO Odgovornost upravo na ovaj datum pokrenuće projekat „Patronatura“, koji podrazumeva zaštitu vrsta koje nestaju, promociju vrsta koje nastaju i ustanovljenje međunarodnog instituta za podunavski miskantus (što je, inače, rod koji obuhvata petnaest vrsta trske). Projekat „Patronatura“ podržao je Centar za promociju nauke među 88 projekata promocije i popularizacije nauke u 2012. godini.