Naglašavajući potrebu da se industrijsko nasleđe zaštiti od trajne devastacije, na osnovu rezultata interdisciplinarnog istraživanja, kroz saradnju sa stručnjacima iz područja istorije umetnosti, digitalne tehnologije i prirodnih nauka, autori i interdisciplinarni timovi pozvani su da kreiraju „utopijske“ i „distopijske“ vizije svetova usmerene na antropocentrična rešenja, kao i ona usmerena na održivost postojećeg prirodnog habitusa i životne sredine.

Ovaj projekat ima za cilj primenu inovativnih i interdisciplinarnih pristupa u promociji očuvanja nepokretne kulturne baštine kojoj preti trajno uništenje i brisanje iz kolektivnog pamćenja. Kroz korišćenje multimedijalnih tehnologija, i savremenih umetničkih i naučnih metoda i praksi (poput, ali ne i isključivo XR-a, VR-a, 3D modeliranja, 3D štampe…), cilj je da se kreiraju špekulativne vizije industrijskog nasleđa, povezanih procesa i konkretnih objekata kao studija slučaja.

Zadati objekti FASIH istraživanja su tri kulturna dobra industrijskog nasleđa u regionu, i to:

  1. Fabrika papira Hartera (Rijeka, Hrvatska)
  2. Termoelektrana Snaga i svetlost (Beograd, Srbija)
  3. Termoelektrana Trbovlje (Trbovlje, Slovenija).

Autori i autorski timovi mogu konkurisati na lokalnim pozivima prema mestu delovanja, prebivališta ili druge funkcionalne veze (oni iz Hrvatske prijavljuju koncepte na prvu temu, autori iz Srbije na drugu, a autori iz Slovenije na treću ponuđenu temu).

 

Konkurs je otvoren od 8. maja do 23. juna, a zainteresovani svoje predloge projekata mogu poslati OVDE.

 

Među pristiglim prijavama biće odabrano ukupno devet radova za produkciju, a njihova selekcija će se vršiti prema kriterijumu umetničke originalnosti, naučne utemeljenosti, doprinosa nasleđu evropske kulturne baštine, kao i doprinosa metodologiji FASIH projekta, sa kojom se možete upoznati ovde.

Odabrani autori/autorski timovi će dobiti honorar u iznosu od 1500 evra, a za produkciju radova na raspolaganju će imati 2500 evra, uz podršku lokalnih partnera.

U sklopu projekta realizovana je radionica u Muzeju nauke i tehnike

Rad na produkciji FASIH koncepata počeće u septembru 2024. i trajaće do marta 2025. godine.

Konačni rezultati projekta – interdisciplinarni umetnički radovi – biće predstavljeni tokom maja i juna 2025. godine u tri izložbena prostora u Rijeci, Beogradu i Trbovlju.

Odluku o odabiru pobedničkih radova doneće veće partnerskih institucija uključenih u projekat FASIH. U predselekcionoj fazi biće intervjuisani autori/autorski timovi odabrani u uži krug konkursa, kako bi se, na kraju, odabralo finalnih devet radova za produkciju. Konačna objava rezultata konkursa može se očekivati u drugoj polovini jula 2024, putem imejl adrese koja je navedena u prijavi, kao i na stranici projekta FASIH.

Za sva pitanja u vezi sa konkursom možete pisati na:

 

podeli