Svet kakav danas poznajemo možda više nikada neće biti isti. Očekuje se da će inovacije u tehnologiji stvoriti nove mogućnosti i značajno unaprediti kvalitet ljudskog života. Međutim, u različitim fazama razvoja ove tehnologije potencijalno mogu doneti i mnogobrojne etičke izazove i imati ozbiljne posledice po društvo.

Šta ako vam kažemo da imate mogućnost da oblikujete budućnost u kojoj biste želeli da živite?

Centar za promociju nauke vas poziva da se pridružite radionicama i igrate novu društvenu igru razvijenu tokom projekta TechEthos, koji finansira EU.

O igri

Tokom igre bićete jedan od članova Svetskog građanskog veća i moći ćete da otkrijete više o posledicama koje donose nove tehnologije i tehnologije u nastanku, kao što su neurotehnologije, digitalna proširena stvarnost ili klimatski inženjering.

Kao član Veća imaćete moć da odlučujete o tome koja je od navedenih tehnologija važan deo naše budućnosti i da definišete globalne zakone i etičke granice koje limitiraju njihovu potencijalno razarajuću moć.

Foto: Marko Risović

Kroz tri runde igre biće predstavljene tehnološke podoblasti datih tehnologija, moguće sfere njihove primene, kao i njihov društveni i etički uticaj. Uz to, biće istaknute i posledice koje iz ovih oblasti proističu i koje mogu imati uticaj na tri društvena faktora koji se tokom igre moraju održavati u ravnoteži. Ekipe koje će se okušati u igri dolaze iz šest evropskih zemalja (Austrije, Češke, Rumunije, Španije, Švedske, i Srbije).

Uključivanje igara razvijenih tokom TechEthos projekta u programe naučnih centara i muzeja pomoći će boljem razumevanju društvenih vrednosti, stavova i zabrinutosti javnosti kada je reč o ove tri grupe tehnologija. Informacije dobijene na ovaj način biće od suštinskog značaja za podršku odgovornom istraživanju i inovacijama i unaprediti postojeće etičke i zakonske okvire. Projekat TechEthos ima za cilj da podrži rad istraživačke zajednice razvijanjem ethics by design smernica, koje uključuju etičke, pravne i društvene vrednosti u dizajn i razvoj tehnologija od samog početka procesa.

 

Vreme održavanja: 7, 8. i 9. februar 2023.

Mesto: Naučni klub Centra za promociju nauke, Kralja Petra 46, Beograd. Vidi adresu na Google Maps

Način prijavljivanja: Prijavu za učešće možete popuniti OVDE. Rok za prijave je otvoren do 2. februara, u 12 časova, a odabrani polaznici će biti kontaktirani putem imejla. Broj učesnika je ograničen na 20 po radionici.

Napomena: Svako ko se prijavi može da učestvuje samo u jednoj radionici i prilikom prijave bira temu koja ga najviše interesuje. Učešće je besplatno.

 

Foto: Marko Risović

Program

Utorak, 7. februar

Vreme: 16-20 časova

Tema prve radionice biće digitalna proširena stvarnost i obrada prirodnih jezika. Ova grupa tehnologija uključuje inovacije koje proširuju stvarnost digitalnim sredstvima. Na radionici ćemo razgovarati o tome kako se menja način na koji se ljudi povezuju jedni sa drugima, kako komuniciraju sa svojim okruženjem i kako nastaje intuitivna interakcija sa virtuelnom stvarnošću.

Foto: Marko Risović

Sreda, 8. februara

Vreme: 16-20 časova

U sklopu druge radionice obradićemo temu klimatskog inženjeringa. Klimatski inženjering se odnosi na tehnologije i tehnike koje se ili bave uzrocima klimatskih promena, tako što iz atmosfere uklanjaju gasove koji izazivaju efekat staklene bašte ili reflektuju sunčevu svetlost i na taj način smanjuju zagrevanje planete.

Foto: Marko Risović

Četvrtak, 9. februar

Vreme: 16-20 časova

Tema poslednje radionice biće neurotehnologije, tj. grupa tehnologija koje se koriste da nadgledaju, stimulišu, manipulišu i oponašaju strukturu i funkcije ljudskog mozga i nervnog sistema.

 

O moderatorima

Dr Mirjam Vujadinović Mandić završila je diplomske, master i doktorske studije Meteorologije na Fizičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Zaposlena je na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Beogradu kao docentkinja za užu naučnu oblast Meteorologija. Drži nastavu i vežbe na predmetima u vezi sa meteorologijom, klimatologijom, klimatskim promenama i agrometeorologijom na svim nivoima studija. Njenu oblast istraživanja čine numeričko modeliranje atmosfere i komponenti hidrološkog ciklusa, klimatske promene, kao i njihov uticaj na različite grane privrede.

Miljan Vasić je student doktorskih studija na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Trenutno radi kao istraživač saradnik na Institutu za filozofiju Filozofskog fakulteta u Beogradu. Njegovo primarno polje istraživanja je filozofija politike. Stalni je saradnik časopisa Elementi.

Foto: Marko Risović

Vanja Subotić je istraživačica saradnica na Institutu za filozofiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Bavi se filozofijom kognitivne nauke, filozofijom lingvistike, eksperimentalnom filozofijom i opštom metodologijom nauke. Teza njene doktorske disertacije ispituje da li uz pomoć modela zasnovanih na algoritmu dubokog učenja (deep learning) – kao što su veliki modeli procesiranja prirodnog jezika – možemo da odgonetnemo da li je jezičku kompetenciju bolje shvatiti kao urođenu ili stečenu.

Petar Nurkić je student doktorskih studija i istraživač saradnik na Institutu za filozofiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Studirao je matematiku i diplomirao filozofiju. Njegove primarne oblasti interesovanja su epistemologija i filozofija nauke, a u poslednje vreme objavio je veliki broj radova iz oblasti istorije filozofije. Stalni je saradnik časopisa Elementi.

 

Projekat TechEthos

Cilj projekta TechEthos jeste da se Evropskoj uniji prokrči put ka ulozi predvodnika u oblasti naprednih, razvojnih tehnologija koje sa sobom donose nove etičke izazove i društvene posledice. Projekat će razviti smernice za razvoj i primenu tih tehnologija kako bi se obezbedili najviši etički standardi na nivou EU i šire međunarodne zajednice.

Foto: Marko Risović

Centar za promociju nauke i Radio-televizija Srbije su u sklopu ovog projekta, u septembru, u RTS klubu, organizovali dva naučna kafea. Na prvom naučnom kafeu razgovaralo se o etičkim izazovima koje pred nas stavljaju razvoj tehnologije digitalne proširene realnosti i upotreba programa za obradu prirodnog jezika. Dan kasnije, posetioci su imali priliku da saznaju nešto više o tome do koje mere možemo da se oslonimo na klimatski inženjering prilikom suočavanja sa klimatskim promenama.

Radionice i društvene igre predstavljaju nastavak ovog projekta, a učesnici imaju priliku da svojim učešćem doprinesu donošenju bolje regulative o novim tehnologijama.

podeli