Centar za promociju nauke, u saradnji sa Bibliotekom grada Beograda, organizuje izložbu naučnih ilustracija pod nazivom „Iza objektivnosti: vizuelne metafore u nauci“. Posetioci će u Galeriji Atrijum (Biblioteka grada Beograda, Kneza Mihaila 56) sve do 20. aprila imati priliku da pogledaju radove 28 grafičkih ilustratora, dizajnera i umetnika različitih generacija, koji su u proteklih sedam godina ilustrovali tekstove u naučnopopularnom časopisu Elementi.

Na svečanom otvaranju izložbe, u četvrtak, 31. marta, u 19 časova, prisutnima će se obratiti dr Marko Krstić, v.d. direktora CPN-a, Jasmina Ninkov, direktorka Biblioteke grada Beograda, Nataša Ril, kustoskinja galerije Atrijum, i Ivan Umeljić, autor izložbe i urednik časopisa Elementi.

Ilustracija: Bratislav Milenković

Na izložbi će biti predstavljeni radovi sledećih umetnika: Aleksandra Jovanić, Anja Sušanj, Artez, Bob Živković, Branko Tmušić, Bratislav Milenković, Valentina Brković, Vladan Nikolić, Vuk Palibrk, David Bilobrk, Dragana Krtinić, Željko Lončar, Ivana Bugarinović, Irena Gajić, Jakov Jakovljević, Ksenija Pantelić, Marija Babović, Marko Purać, Milica Golubović, Monika Lang, Nikola Korać, Sanja Crnjanski, Sergej Tucakov, Slavimir Stojanović Futro, Srđa Dragović, Tea Jurišić, Đorđe Balmazović i Dragan Protić Prota.

Autor koncepta izložbe je Ivan Umeljić, dok je postavku dizajnirala Monika Lang.

Cilj izložbe „Iza objektivnosti: vizuelne metafore u nauci“ jeste da se na primeru vizuelizovanja naučnih sadržaja ukaže na kontinuitet između nauke i umetnosti, kao i na to da se svaka vrsta vizuelizacije nauke oslanja na umetničku interpretaciju, bez obzira na to da li je reč o ilustracijama koje se tradicionalno klasifikuju kao striktno „naučne“ ili kao striktno „umetničke“.

Ilustracija: Monika Lang

Izložbu prati i bogato opremljen katalog na 130 strana.

„Jedno svoje predavanja Borhes je započeo istočnjačkom metaforom koja govori o tome kako je svet „deset hiljada stvari“. Ako, na trenutak, prihvatimo da je to zaista tako, i ako znamo da je svaka metafora sačinjena od povezivanja dve različite stvari, onda bismo, kako kaže Borhes, pod uslovom da raspolažemo sa dovoljno vremena, mogli da kreiramo nezamislivu količinu metafora. Dakle, deset hiljada, pomnoženo sa 9999, pomnoženo sa 9998 i tako dalje. Iako ovaj broj nije beskonačan, on svakako prevazilazi našu imaginaciju.

Slično je i sa vizuelnim metaforama u nauci. Ako uzmemo u obzir brojnost i raznorodnost naučnih oblasti, različite vizuelne kontekste i namene, tehnike izrade ilustracija, umetničke stilove, uglove posmatranja ili subjektivne doživljaje umetnika, lako možemo da zaključimo da njihov broj takođe teži beskonačnosti“, stoji u uvodnoj reči Ivana Umeljića, urednika izdanja i autora izložbe.

Stotinu trideset ilustracija koje čine postavku izložbe raspoređeno je u devet celina koje su naslovljene: „Poprišta evolucije“, „Gde počinje budućnost?“, „Kaleidoskop“, „Izračunavanje“, „Portreti“, „O izvesnosti i drugim demonima“, „Mašinsko doba“, „Unutrašnji toponimi“ i „Orbitiranje“.

Ilustracija: Tea Jurišić

Najave pratećih programa, uz detaljnije predstavljanje svih autora, objavljuju se na profilima Centra za promociju nauke na društvenim mrežama.

Izložba se realizuje u sklopu tradicionalne manifestacije „Dani Beograda“, a ulaz je besplatan.

podeli