У Свечаној сали САНУ организује се низ предавања на занимљиве теме из модерне астрономије
У среду 13. априла у 12 сати у Свечаној сали САНУ одржава се предавање ”У нашем суседству: Мала тела Сунчевог система”. Ово предавање је прво у циклусу ”Од Сунчевог система до граница васионе”, током којег угледни домаћи астрономи представљају београдској публици горућа питања и проблеме модерне астрономије. Предавања се организују (скоро) сваке среде у подне, од 13. априла до 1. јуна.
Предавање 13. априла држи др Бојан Новаковић, доцент са Катедре за астрономију Математичког факултета у Београду. Тема је Астероидни појас између Марса и Јупитера, и како његова својства информишу научна сазнања о еволуцији Сунчевог система.
Наредне среде, др Слободан Јанков из Астрономске опсерваторије у Београду држи предавање ”Висока просторна резолуција: Нови прозор за сагледавање тајни васионе”. Тема су орбитални телескопи високе резолуције – и како прецизнија слика васионе води њеном бољем научном разумевању.
Др Оливера Латковић, такође из Астрономске опсерваторије, предаје 4. маја. Под називом ”Шта се крије у светлости звезда?”, предавање се бави открићима која омогућава истраживање особина светлости удаљених звезда. Том приликом Др Латковић представља и рад групе за физику звезда при Астрономској опсерваторији.
О вези између остатака супернова, акцелерацији честица и радио и гама значења говори др Дејан Урошевић, професор са Катедре за астрономију Математичког факултета у Београду. Предавање је планирано за 18. мај, под насловом ”Остаци супернових: Најмоћнији акцелератори у галаксији”.
О моћним појавама у удаљеним крајевима космоса говори и др Лука Ч. Поповић из Астрономске опсерваторије у Београду, предавањем ”Најсјајнији објекти у васиони: Активна галактичка језгра и гама бљескови”. Заказано за 25. мај, предавање ће се бавити и доприносима српских научника истраживању ових феномена.
За крај, 1. јуна, др Милан Ћирковић из Астрономске опсерваторије држи предавање на тему ”Астробиологија и еволуција – пола века након Симпсона и Кардашева”. Осврћући се на два научника која су поставила темеље истраживања могућности живота ван Земље, др Ћирковић планира да представи историју астробиологије, као и да пружи разлоге за оптимизам у погледу одговора на кључно питање: јесмо ли сами у универзуму?
Циклус предавања организује Српска академија наука и уметности, са Научним одбором на чијем је челу председник САНУ др Владимир Костић.
ЦИКЛУС ПРЕДАВАЊА
Од Сунчевог система до граница васионе
Свечана сала САНУ
13. април 12.00 сати
- У нашем суседству: Мала тела Сунчевог система
- Предаје: др Бојан Новаковић
- Катедра за астрономију, Математички факултет, Универзитет у Београду
20. април 12.00 сати, Свечана сала САНУ
- Висока просторна резолуција: Нови прозор за сагледавање тајни васионе
- Предаје: др Слободан Јанков
- Астрономска опсерваторија, Београд
04. мај 12.00 сати, Свечана сала САНУ
- Шта се крије у светлости звезда?
- Предаје: др Оливера Латковић
- Астрономска опсерваторија, Београд
18. мај 12.00 сати, Свечана сала САНУ
- Остаци супернових: Најмоћнији акцелератори у галаксији
- Предаје: др Дејан Урошевић
- Катедра за астрономију, Математички факултет, Универзитет у Београду
25. мај 12.00 сати, Свечана сала САНУ
- Најсјајнији објекти у васиони: Активна галактичка језгра и гама бљескови
- Предаје: др Лука Ч. Поповић
- Астрономска опсерваторија, Београд
01. јун 12.00 сати, Свечана сала САНУ
- Астробиологија и еволуција – пола века након Симпсона и Кардашева
- Предаје: др Милан Ћирковић
- Астрономска опсерваторија, Београд
Истражите више о темама предавања.