Пројекат FASIH (Future Art and Science in Industrial Heritage), започет састанком у Научном клубу ЦПН-а 27. и 28. марта, представља први пројекат Програма Креативна Европа којим руководи Центар за промоцију науке. У фокусу је индустријско наслеђе Југоисточне Европе око којих се плете тематски оквир и развијају централни програми и активности.
Кроз језик уметности, а у спрези са научним истраживањима и новим медијима, Ријека, Београд и Трбовље представљају окосницу приче о индустријској баштини са својом разноликошћу економских, културних и научних слојева. FASIH настоји да повеже савремене моделе ревалоризације и ревитализације индустријског наслеђа уз коришћење иновативних дигиталних алата, са темама одрживости, заштите животне средине и технолошког развоја сада и у посматраном временском периоду.
Најзначајнији циљ овог пројекта јесте промоција вредности културног, научног и индустријског наслеђа, значајног за нове генерације корисника културно-уметничких садржаја, али и за савременике доба у којима су настајали индустријски комплекси и са њима повезани културолошки, социолошки, привредни и демографски токови.
FASIH се фокусира на интердисциплинарно уметничко-научно истраживање индустријског и културног наслеђа кроз откривање, истраживање и вредновање оних архитектонских достигнуц́а и нематеријалних процеса који су обележили модерну историју поменута три града.
„Пројекат FASIH је усмерен на индустријско наслеђе као један од важних сегмената научних, технолошких и друштвених односа, али и као симбол модернизма и напретка. У интердисциплинарном контексту омеђеном географски на нашу регију, а хронолошки на период касног 19. и прве половине 20. века, шест партнерских организација ће покушати да развије јединствену методологију усмерену на транспоновање индустријског наслеђа, и откривање и приказивање прикривених, затомљених или загубљених слојева и садржаја”, изјавио је Добривоје Лале Ерић, координатор пројекта FASIH у Центру за промоцију науке.
Сачувани и документовани наративи индустријског наслеђа спојиће се кроз колаборације уметника и научника у истраживачке пројекте (видео-радови, 3Д штампа, анимација, VR, AR, HR симулације итд.). Завршни сегмент пројекта обележиће изложбе у сва три града, на којима ће се представити резултати двоипогодишње сарадње, као и финална конференција пројекта на Свеучилишту у Ријеци.
О ПАРТНЕРИМА НА ПРОЈЕКТУ
Центар за промоцију науке (ЦПН) је јавна институција, коју је 2010. године основало Министарство науке Србије са задатком да промовише науку и технологију. ЦПН спроводи програме и активности радећи са истраживачким и образовним институцијама у Србији и широм света, а блиско сарађује и са републичким министарствима, медијима и приватним сектором. Мисија ЦПН-а је да премости јаз између науке и друштва окупљајући све релевантне актере и ширу јавност у процесу истраживања и иновација. ЦПН тежи да интегрише друштво у истраживачке процесе, како би се оно, уз увид у потребе грађана, што адекватније суочавало са друштвеним изазовима.
Академија примијењених умјетности, Свеучилиште Ријека је уметничка и образовна институција која се бави развојем уметничких вештина у подручју примењених уметности, дизајна, ликовне педагогије и извођачке уметности. Водећи се високим уметничким и стручним начелима, студентима се осигурава квалитетно образовање за преузимање одговорног, самосталног, стручног, критичког и самокритичног деловања у циљу општег напретка друштвене заједнице.
Завод за културу Делавски дом Трбовље је главна установа културе у општини Трбовље, Словенија. Ово је једна од водећих институција у области културе нових медија у Словенији и редовно сарађује са уметницима, научницима и институцијама широм света. Главни догађај године који организује Завод за културу Трбовље је међународни фестивал културе нових медија Speculum Atrium, први пут одржан 2008. године.
Музеј науке и технике у Београду је републичка установа културе намењена очувању техничких културних добара. Музеј прикупља, истражује, штити и представља јавности научнотехничка културна добра, у циљу подизања научнотехничке културе, популаризације науке и савремених научних достигнућа. Развојна стратегија Музеја науке и технике у Београду, као матичне установе заштите научнотехничке баштине Србије, заснива се на моделу „музеј расејан по земљи“.
Природословни музеј Ријека, Хрватска је регионални природњачки музеј, основан 1945. године, чија је темељна делатност истраживање, прикупљање, систематизовање у збирке и трајно чување предмета природне баштине шире регије. Музеј тренутно брине о више од 90.000 музејских предмета, међу којима су и изузетно вредни примерци са први пут описаним новим врстама фосила, биљака и животиња. Музеј велику пажњу поклања раду с публиком и комуникацији с јавношћу, уз богат едукативни програм. Од 2014. године, Музеј делује и у Каштелу Зринских у Броду на Купи.
Свеучилиште у Ријеци, са укупно 16 факултета, представља истраживачки и научно-образовни универзитет са одгворношћу за друштвени и привредни развој заједнице, града Ријеке и регије. Ријечки универзитет развија систем целоживотног образовања којим настоји да осигура брзу дифузију идеја и иновација. Факултет је активан у осмишљавању и реализацији активности које за циљ имају популаризацију науке и учествује у бројним манифестацијама које грађанима, првенствено деци и младима, приближава науку, научни рад и научне методе.