Srbija je 13. decembra u Briselu, tokom pregovora za članstvo u EU, otvorila Poglavlje 25 posvećeno nauci i istraživanju

Foto: Wikipedia

Na Međuvladinoj konferenciji održanoj u Briselu 13. decembra, tokom pregovora za članstvo Srbije u Evropskoj Uniji, naša zemlja je otvorila Poglavlje 25, koje se odnosi na nauku i istraživanje. Ovo predstavlja veoma važan korak za Srbiju u procesu evropskih integracije. 

Da bi poglavlje bilo otvoreno, neophodna je saglasnost svih 28 zemalja članica Evropske Unije. Srbija je tokom jučerašnjeg dana otvorila dva nova, a do sada je ukupno otvoreno šest poglavlja. Međutim ono prod brojem 25 je prvo koje je odmah privremeno zatvoreno.

“Imali smo pre nedelju dana sastanak pododbora za istrazivanja i inovacije, i tu smo otvarali temu po temu”, kaže Viktor Nedović, pomoćnik ministra za međunarodne odnose u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. “Privremenim zatvaranjem se neće zaustaviti proces pristupanja u ovom delu, naprotiv. Srbija intenzivno nastavlja svojim putem pridruživanja”, objašnjava Nedović.

Privremenim zatvaranjem poglavnja, Evropska unija je konstatovala je da smo u ovom Poglavlju postigli dovoljan stepen usaglašenosti sa pravnim tekovinama EU. Kada je ovo slučaj poglavlje se istovremeno otvara i zatvara.  

“Otvaranje i privremeno zatvaranje sa jedne strane predstavlja priznanje za do sada učinjeno, a sa druge je putokaz ka daljem unapređenju sistema i dostizanju najviših evropskih standarda”, dodaje Nedović. 

U izveštaju o skriningu Poglavlje 25 – Nauka i istraživanje iz 2015. godine, Srbija je navela da može da prihvati pravne tekovine EU u oblasti nauke i istraživanja, kao i da ne očekuje nikakve poteškoće u pogledu sprovođenja pravnih okvira do pristupanja EU.

Srbija je odredila sedam oblasti naučnih istraživanja koje će u narednom periodu biti prioritet finansiranja, pored osnosvnih istraživanja i ulaganja u tehnološki razvoj. U izveštaju se takođe navodi da su ovih sedam oblasti veoma slične onim oblastima koje su navedene kao Veliki izazovi našeg vremena pod okriljem programa finansiranja naučnih istraživanja EU, Horizont 2020.

U dosadašnjim pregovorima, važnu ulogu imale su institucije kao što su ministarstva Vlade Republike Srbije, BIA, Fond za inovacionu delatnost i mnogi drugi, ali i Centar za promociju nauke.

podeli