Širom Srbije u petak, 29. septembra održava se Noć istraživača pod sloganom ”Znanje na prvi ogled”
Osma po redu Noć istraživača u Srbiji održava se tradicionalno poslednjeg petka u septembru, 29. septembra, u dvanaest gradova. Projekat se finansira iz programa Evropske unije ”Horizont 2020”, a raznovrsni sadržaj je namenjen svim uzrastima i svi programi su besplatni. Posetioci će imati priliku da razgovaraju sa istraživačima, učestvuju u brojnim eksperimentima i igrama, saznaju šta znači biti naučnik, ali i da saznaju kako kao studenti ili istraživači mogu da kariejru upotpune u zemljama Evropske unije.
Noć istraživača obuhvata dva projekta, ReFocuS, čiji je koordinator Institut za biološka istraživanja ”Siniša Stanković”, i Cool&Hot, čiji je koordinator Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, a Centar za promociju nauke jedan je od partnera na oba projekta. U okviru ovih projekata Noć istraživača se ove godine obeležava u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu, Pirotu, Požarevcu, Petnici, Inđiji, Zrenjaninu, Šapcu i Subotici.
Ovogodišnja tema ReFocuS projekta su migracije, pojam koji obuhvata pojave u različitim naučnim disciplinima ali se može primeniti i na savremena dešavanja u nauci i razmeni ideja. U Beogradu će se aktivnosti odvijati od 17 časova do 22 časa na Kalemegdanu, u Francuskom institutu, Gete institutu, Muzeju Vuka i Dositeja, Galeriji nauke i tehnike, Big Fashion tržnom centru, kao i u Naučnom klubu. Između ostalog, posetioci će saznati kako biljke putuju, kako se istražuju pećine, šta je etnomozak, koji su zanati u Evropu stigli migracijama, upoznaće robote, ali i Kolumba i Servantesa i moći će da posete Wiki, Euro, Evo i Lokalni ćošak.
U Naučnom klubu Beograd od 19 časova održaće se debata o gravitacionim talasima. O jednom od najvećih naučnih otkrića u poslednjih nekoliko decenija govoriće dr Alisia Sintes, dr Bojan Arbutina i dr Marko Vojinović, a razgovor moderira Nikola Božić iz Istraživačke stanice Petnica. Nakon toga, od 21 čas, posetioci Naučnog kluba svih uzrasta imaće priliku da virtuelno posete CERN i vide kako izgleda i funkcioniše ovaj poznati istraživački centar u okolini Ženeve.
U okviru teme miracija posetioci će između ostalog u Nišu moći da saznaju kako su se kretali predstavnici roda Homo i da upoznaju život u rimskoj vili, u Kragujevcu će saznati kako migriraju ćelije, u Pirotu će kroz eksperimente posmatrati kako se kreće zvuk, u Požarevcu će moći da vide kako izgleda biti član misije Rozeta čiji je cilj sletanje na kometu, u Petnici da učestvuju u naučnoj pijaci, a u Inđiji da slušaju o pticama selicama.
Projekat Cool&Hot ove godine donosti temu Hot nauka pa su za Noć istraživača spremne kako nauka visokijh temperatura, tako i goruće naučne teme. U Novom Sadu program će se odvijati od 16 časova do jedan sat posle ponoći u Tržnom centru Big, kao i na parkingu ispred ovog tržnog centra gde će se nalaziti Naučni kamion, i u Klubu Startit. Cool&Hot ove godine predstavlja domaće istraživače koji se bave svetski aktuelnim istraživanjima pa će posetioci moći sa njima da razgovaraju. Tržni centar Big biće mesto interaktivnih eksponata i eksperimenata, dok će se u klubu Startit održavati program namenjen starijoj publici – predavanja o socijalnim mrežama, o upotrebi virtuelne realnosti, video konferencija sa CERN-om, naučni kviz i naučni maskenbal.
U Naučnom kamionu će u Noći istraživača, kao i čitave nedelje, u prizemlju biti postavljena CPN izložba Spektri, dok će na spratu u 19 časova početi predavanje doc. dr Mlađena Jovanovića ”Užarena planeta – vulkani, Zemlja i čovek”. Pored Novog Sada, u okviru Cool&Hot projekta, za Noći istraživača pripremljen je raznolik program i u Zrenjaninu, Šapcu i Subotici.
Istražite program Noći istraživača