Povodom obeležavalja svetske Nedelje otvorenog obrazovanja, od 7. do 11. marta, biće održan niz događaja na nekoliko lokacija u Beogradu 

”Nedelja otvorenog obrazovanja” održava se od 7. do 11. marta. Tokom ovih pet dana se širom sveta, kroz predavanja i radionice, promovišu mogućnosti za slobodno i besplatno obrazovanje. U Beogradu se održava nekoliko zanimljivih događaja. Jedan organizuje Univerzitet u Beogradu, dok biblioteka ”Svetozar Marković”, Sekcija bibliotekara i knjižničara Zajednice instituta Srbije i KoBSON zajedno organizuju čitav niz događaja na više lokacija širom grada. 

Obeležavanje ”Nedelje otvorenog obrazovanja” ove tri organizacije započinju sa dva predavanja 7. marta u biblioteci ”Svetozar Marković”. Teme su uloga akademskih biblioteka u kreaciji (i promociji) doktorskih disertacija, kao i tzv. ”sekundarni materijali” – korisne nenaučne produkcije, od skripte do prezentacije, koja se sve češće može naći u univerzitetskim bibliotekama.

U sredu, 9. marta, u Narodnoj biblioteci Srbije, održava se predavanje o ideji ”Otvorene nauke” (Open Science) i najpopularnijim besplatnim onlajn bazama predavanja i kurseva. Sledećeg dana, u biblioteci Doma kulture ”Studentski grad” posetioci mogu da čuju predavanje o uključivanju u rad Vikipedije, a dan kasnije, nazad u ”Svetozaru Markoviću”, tema su alati u otvorenom pristupu i njihova obrazovna upotreba.

Ove teme pokazuju koliko je ”otvoreno obrazovanje” uslovljeno razvijanjem tzv. digitalne pismenosti i upotrebe sve većih otvorenih baza na internetu. Univerzitet u Beogradu nastupa 7. marta kao deo projekta GRASS (”Ocenjivanje socijalnih veština”), sa temom ”Otvorenih znački” (Open Badges), novim načinom ocenjivanja neformalnih akademskih veština.

”Nedelju otvorenog obrazovanja” organizuje ”Konzorcijum otvorenog obrazovanja”, asocijacija više stotina institucija i organizacija širom sveta, ujedinjenih u ideji promocije otvorenog obrazovanja. Deo saradnika bavi se sve širom upotrebom otvorenih alternativnih izvora informacija i znanja, kao što su Vikipedija ili Coursera, ali je važna tema i razvoj tzv. otvorenih podataka, udžbenika, i autorskih licenci.

podeli