Централни део програма чини изложба „Преплитања“, која обухвата мултимедијалне инсталације, скулптуре, видео радове и перформансе, пружајући публици прилику да доживи интерактивне уметничке визије које обједињују науку, технологију и уметност. Програм се ослања и на значајан јубилеј Баште – обележавање 150 година њеног постојања.

Током трајања програма, посетиоци ће имати прилику да се упусте у визуелно путовање кроз радове локалних и међународних уметника. Међу њима, три дела су настала у продукцији Центра за промоцију науке и биће премијерно приказана овом приликом, док су преостали радови прилагођени и наменски постављени широм простора на коме се налази Јевремовац. Ова пажљиво курирана изложба, са дванаест радова различитих формата, методологија и медија, доноси иновативну синтезу уметности и науке, пружајући посебан печат деветом издању art+science програма.

„Центар за промоцију науке има огромно задовољство и ништа мањи изазов да први пут у историји art+science програма, иницираног 2014. године, целокупну поставку централне изложбе лоцира у фантастичан, отворени простор Ботаничке баште. Благо Београда, које на овој локацији постоји пуних 150 година, представља идеалну позорницу за разговор о ефектима нашег чињења и нечињења, но фокус је на неопходним мерама, одлукама и сарадњама које морамо да успоставимо, како бисмо очували највећи део окружења у коме егзистирамо и коме биолошки припадамо“, наглашава Добривоје Лале Ерић, коселектор и координатор art+science програма.

Посебан елемент овогодишњег фестивала представља сарадња са Факултетом техничких наука Универзитета у Новом Саду. Студенти Департмана за софтверско инжењерство и информационе технологије креирају мобилну апликацију која пружа интерактивно искуство проласка кроз башту и истраживања њеног богатог ботаничког фонда, али и саме поставке изложбе „Преплитања“.

Фестивал је организован кроз шест тематских недеља, при чему свака истражује актуелне, разноврсне аспекте климатске и друштвене кризе, и одговора који кроз заједнички рад и сарадњу нуде уметници и научници. Овакав приступ нуди јединствени увид у кључне еколошке, научне и технолошке изазове савременог доба, кроз фасцинантне синергије између научних истраживања, знања и спознаје, и уметничког израза.

Пратећи програм art+science фестивала обухвата низ радионица, вођења и сусрета са уметницима и научницима, панел дискусије, предавања и друге догађаје. Кроз интерактивне радионице, учесници ће открити иновативне приступе који повезују науку и уметност, док панели окупљају стручњаке који ће разговорати о ботаници и научним истраживањима, утицају технологије на природу и савременим уметничким праксама. Кроз програм ће се, такође, представити сродне иницијативе, пројекти, организације и фестивали из Аустрије, Румуније, Хрватске и Бугарске.

Група ауторки: Екотопије (a+s 2022: ЕкОтисак, Нови Сад; фото: Владимир Јанић / ЦПН)

Церемонија отварања фестивала одржаће се у среду, 25. септембра, са почетком у 18 часова. Улаз на овај, као и на све пратеће догађаје, је бесплатан. Девето издање art+science програма реализује се у оквиру пројекта EUropean Digital Deal, којим руководи Арс електроника из Линца, а који је подржан кроз Програм Креативна Европа Европске уније.

За детаљне информације о програму, дешевањима и самом фестивалу, посетите: artandscience.rs.

подели