U petak 30. septembra, deo programa Noći istraživača u Novom Sadu odigrao se u poznatoj Kineskoj četvrti. Noć je obeležila i posebna vrsta piva Researchers’ Pale Ale
Tekst: Ivana Horvat
U Novom Sadu je 2010. godine održana prva Noć istraživača u Srbiji. Od tada, naučnici su izlazili na trgove, u sportske i tržne centre. Nešto je u programu nedostajalo: da Noć istraživača zađe malo dublje u noć i postane odredište i onih malo starijih, koji su odavno izašli iz školske klupe.
Od pre tri godine, Noć istraživača u Novom Sadu odigrava se na dve lokacije: jedna je tržni centar Big, u kojem je program namenjen ponajviše, iako ne isključivo, mlađoj populaciji. Međutim, deo programa izmešten je u one delove grada u kojima nauka takođe nije čest gost: u poznatu novosadsku Kinesku četvrt, koja domi nekoliko noćnih klubova.
Kao i prethodne godine, program je održan u klubu Kvoter. Centralna tema ovogodišnje manifestacije bila je nauka niskih temperatura, odnosno nauka koja je kul. Čini se da je ovo veče bilo posećenije nego prethodnih godina: možda zato jer su se posetioci sada već navikli da poslednjeg petka u septembru prate malo drugačiji program, a možda je upravo ovogodišnji program bio razlog za to.
Pomalo netipično, bar za ovu vrstu manifestacije, Noć istraživača je počela sa pivom. Međutim, ovo ne treba da nas navede na pogrešan trag. ”Zlatna tečnost” kako je često nazivaju, veoma je ozbiljna naučna tema. Da bi pivo ispalo baš onako kako treba, neophodno je podesiti veliki broj parametara. Ozbiljni biohemisjki procesi stoje iza krajnjeg proizvoda, i ukoliko nešto krene naopako, ”zlatna tečnost” više i nije tako zlatna. Ponekad je gotovo neupotrebljiva.
Kraft pivarstvo sve je popularnije i u našoj zemlji. Čini se da iz meseca u mesec niču nove pivare, koje su prve korake pravile u kućnim uslovima. Tako je bilo i sa pivarom RazBeerbriga. Kao jedna od najpopularnijih kraft pivara u regionu, RazBeerbriga je povodom ovogodišnje manifestacije Noći istraživača proizvela posebno pivo nazvano Researchers’ Pale Ale.
Nikola Maravić i Jovica Urošević, obojica master inženjeri tehnologije, održali su predavanje o procesu proizvodnje piva u ”kraft” uslovima. Tokom predavanja govorili su o svim fazama proizvodnje piva, od sirovina (vode, ječma, hmelja i kvasca) do gotovog proizvoda, sa posebnim osvrtom na zanimljive procese koji se tom prilikom odvijaju. Posetioci su mogli da čuju koji to procesi čine da pivo bude više ili manje gazirano, blažeg ili gorčeg ukusa.
Nikola, doktorand na smeru Prehrambeno inženjerstvo, ujedno je jedan od prvih kućnih pivara u Novom Sadu. Jovica Urošević brewmaster pivare RazBeerbriga, kazao je da Researchers’ Pale Ale nije posebno jako i da ima oko 5 odsto alkohola.
Tokom predavanja, pivo je moglo i da se degustira, a pre samog kraja manifestacije zalihe su već uveliko bile rasporodate.
Nakon predavanja usledio je, sada već tradicionalni, naučni kviz, tokom kojeg su posetioci mogli da ”provere” svoje znanje iz različitih oblasti nauke. Već tokom predavanja, ugovarale su se ekipe. Za one najbolje bile su obezbeđene nagrade. Među pobednicima našla se i ekipa posebno naučnog imena: Izomeri.
Nešto pre 22 časa, usledila je LIGHT//PLAY radionica koju su vodile Milica Stojšić i Dragana Pilipović iz Centra za scenski dizajn, arhitekturu i tehnologiju, SCEN. Uz pomoć različitih materijala, izvora svetla i video projektora, učesnici radionice imali su priliku da, kroz improvizaciju i igru, uživo kreiraju video materijal.
Odmah potom, program sedme Noći istraživača ušao je u finale. Usledile su svirke četiri”naučna” benda, među čijim članovima su bili nastavnici univerziteta, studenti i naučnici sa instituta.
Prvo je nastupio poznati beogradski bend Mistakemistake, koji s ponosom ističe da bend čine tri doktora nauka i dva magistra. Iako su ih poslovi naučnika odveli na različite strane sveta, trenutno aktivni dvojac u bendu i dalje svira. Uz svoju muziku, Mistakemistake je puštao i govore svetski poznatog naučnika Mičio Kakua.
Nakon njih, nastupio je bend DOF koji, kako kažu, u zavisnosti od situacije poprima različita značenja. Za ovu priliku DOF značio Depth of Fields. DOF je svirao poznate hitove stranih izvođača.
Autorski bendovi Johnny Almost i Vrata naroda zatvorili su ovogodišnju manifestaciju. Johnny Almost, iako većinom studenti, okupili su se oko jednog istraživača, zbog kojeg kako kažu i postoje. Vrata naroda čine bar dva lekara, a jedan od članova benda doktorirao je samo dan pre nastupa.
Osim programa u Kvoteru, deo programa održan je i u tržnom centru Big. Iako je teško boriti se sa estetikom tržnog centra, Noć istraživača je nakon nekoliko godina postala prepoznatljiva i veoma posećena manifestacija. Big je posetilo oko 20 hiljada ljudi. Posetioci su imali priliku da vide veliki broj cool radionica i eksponata: lebdeću čigru, ferofluide, levitirajući voz Maglev, kriptografiju i kodove, bihejvioralnu genetiku, industrijskog robota koji pravi iglo, hemiju leda, kriohirurgiju, terapeutsku hipotermiju i još mnogo toga. Takođe, mogli su i da porazgovaraju o ozbiljnim ali interesantnim naučnim temama sa naučnicima (ili odmere ”snage” u partiji šaha) uz cool poslasticu – sladoled.