(Video) Usled skorašnjih uspeha Pariskog sporazuma, CPN organizuje 15. septembra tribinu o klimatskoj budućnosti Evrope

(Video) Pogledajte snimak tribine iz EU info centra Kakva nas klima očekuje

U okviru izložbe ”Peti izveštaj” koja je od 12. do 22. septembra otvorena u EU info centru, u četvrtak, 15. septembra u 14 časova, Centar za promociju nauke zajedno sa EU info centrom organizuje tribinu pod nazivom ”Kakva klima očekuje Evropu do 2030?”.

Decembra 2015. godine, na klimatskoj konferenciji Ujedinjenih nacija u Parizu, usvojen je tzv. Pariski sporazum, čiji je cilj ograničenje rasta prosečne globalne temperature na 2° celzijusa iznad preindustrijskog proseka.

Pariski sporazum je uspeo tamo gde je Protokol iz Kjota dvadeset godina ranije podbacio: privukao je SAD i Kinu, koje su Sporazum ratifikovale 3. septembra. Ove dve zemlje su dve najvažnije potpisnice, jer zajedno emituju čak oko 40% štetnih gasova u Zemljinu atmosferu.

Da li to znači da Pariski sporazum, za razliku od Kjota, ima šanse za uspeh? Kakva nas klima očekuje u Evropi ukoliko ovaj sporazum bude uspešan, a kakva u slučaju da ne bude? Da li nas, uostalom, ograničenje od 2° celzijusa spašava od klimatske katastrofe?

O ovim i drugim pitanjima na tribini 15. septembra govore dr Vladimir Đurđević iz Instituta za meteorologiju Fizičkog fakulteta u Beogradu, Nikola Božić iz Istraživačke stanice Petnica i Nikola Zdravković, naučni novinar iz Centra za promociju nauke. Moderator je Slobodan Bubnjević, glavni i odgovorni urednik časopisa Elementi.

Tribina se održava u okviru izložbe ”Peti izveštaj”, koju su Centar za promociju nauke i Jedan Stepen Srbija prvi put otvorili u Galeriji nauke i tehnike SANU u decembru 2014. godine, a u međuvremenu je učestvovala i na manifestaciji Green Fest.

Izložba ”Peti izveštaj” napravljena je na osnovu istoimenog dokumenta koji je Međuvladin panel o klimatskim promenama (IPCC, Intergovernmental Panel on Climate Change), naučno telo Ujedinjenih nacija, objavio u periodu od septembra 2013. do novembra 2014. godine, a koji i danas predstavlja najopsežniju studiju ljudskog uticaja na Zemljinu klimu.

Kakva klima očekuje Evropu do 2030?

Četvrtak, 15. septembar, 14:00

EU info centar, Kralja Milana 7, Beograd

Učesnici:

dr Vladimir Đurđević, Institut za meteorologiju Fizičkog fakulteta u Beogradu

Nikola Božić, Istraživačka stanica Petnica

Nikola Zdravković, naučni novinar, Centar za promociju nauke

Moderator:

Slobodan Bubnjević, urednik časopisa Elementi, Centar za promociju nauke

podeli