Ова термоелектрана, смештена на десној обали Дунава, започела је са радом 1932. године и одиграла је значајну улогу у процесу електрификације, односно модернизације и развоја Београда. Након гашења, 1969. године, њен простор остао је неактиван и без јасне намене, све до данас. Изложба представља уметничке интервенције које оживљавају сећање на овај индустријски комплекс, преиспитујући његову историју, симболику и могућности будуће употребе.
Улаз на отварање изложбе и пратеће догађаје је слободан.
Публика ће до 29. јуна имати прилике да у Музеју науке и технике поглед следеће радове:
- Светлосни ток – Предраг Терзић
- Енергија прошлости, визија будућности – Сањин Ћоровић
- За Снагу и светлост – кратка историја будућности – Марко Весић, Зорана Милићевић, Ирена Павловић
- Отисак „Снага и светлост“ – Давор Ереш, Марко Пауновић, Младен Лазаревић, Иван Шулетић
- Илуминација [БГД-25] – Sz. Berlin ± Panic
Кроз различите медије – звук, светло, покрет, филм, дигиталну манипулацију, биолошки материјал и интерактивне форме, изложени радови истражују на који начин уметност може технолошки иновативним средствима да оживи напуштени простор некадашње термоелектране. У средишту уметничких промишљања налази се однос између материјалног наслеђа, природе и животне средине, и савремених технологија, као и питање како се индустријски пејзаж може превести у нову сферу значења кроз сензорне, визуелне и аудитивне доживљаје.
Уметнички радови оживљавају зграду и простор термоелектране као хибридни оквир у коме се укрштају индустријска археологија и савремена уметничка пракса. Место које је некада производило енергију а потом деценијама било препуштено забораву и пропадању, преображено је у простор контемплације — о трајању, нестајању и могућностима нових почетака.
Изложба се организује у оквиру међународног пројекта FASIH – Future Art Science Industrial Heritage, који има за циљ разумевање, очување и документовање индустријског наслеђа у региону. Поред београдске поставке, у оквиру истог пројекта биће реализоване још две изложбе: у Делавском дому у Трбовљу (Словенија), 22. маја, и у Вијећници Академије примијењених умјетности у Ријеци (Хрватска), 10. јуна. Фокус изложби у Трбовљу и Ријеци усмерен је на два значајна индустријска објекта: термоелектрану у Трбовљу и некадашњу фабрику папира Хартера у Ријеци — просторе који, као симболи некадашњег индустријског развоја, данас добијају нови живот кроз уметност.
Завршна конференција пројекта ФАСИХ
Круна пројекта биће финална конференција Индустријско наслеђе кроз арт&сциенце наочаре, која ће се одржати 13. јуна 2025. године на Грађевинском факултету Свеучилишта у Ријеци. Окупљање истраживача, уметника, експерата различитих профила и других актера биће прилика за размену искустава, презентацију пројектне методологије и резултата, као и постављање темеља за нове сарадње у области очувања индустријског наслеђа. Улаз на конференцију је бесплатан, уз обавезну регистрацију која је отворена до 31. маја 2025. преко овог линка. Детаљан програм конференције доступан је на следећем линку.
Пројекат FASIH – Future Art Science Industrial Heritage, који је започео у фебруару 2023. године, подржан је кроз Програм Креативна Европа Европске уније. Пројекат води Центар за промоцију науке, а партнери су Музеј науке и технике из Београда, Делавски дом из Трбовља, Свеучилиште у Ријеци, Академија примијењених умјетности Ријека и Природословни музеј Ријека.