Od ponedeljka 15. maja do 12. juna posetioci Narodnog muzeja Kraljevo imaće priliku da pogledaju više od 130 ilustracija koje su prethodnih sedam godina krasile stranice naučnopopularnog časopisa Elementi i da uživaju u bogatom pratećem programu.

Cilj izložbe jeste da na primeru vizuelizovanja naučnih sadržaja ukaže na kontinuitet između nauke i umetnosti, kao i na to da se svaka vrsta vizuelizacije nauke oslanja na umetničku interpretaciju, bez obzira na to da li je reč o ilustracijama koje se tradicionalno klasifikuju kao striktno „naučne“ ili kao striktno „umetničke“. Kroz savremeni vizuelni jezik ilustracija iz časopisa Elementi, čiji su autori najpoznatiji grafički umetnici iz Srbije i regiona, publika će biti u prilici da se upozna sa mnogim savremenim naučnim temama, ali i sa neočekivanim vezama između nauke, naše svakodnevice, svetonazora i društva u celini.

Autor: Srđa Dragović

„Naziv izložbe predstavlja igru reči kojom smo pokušali da ukažemo na odnos između centralnog ideala nauke, a to je objektivnost, i javne percepcije nauke, koja je po pravilu subjektivna, dakle, lična, kao i sve ostalo što utiče na naše živote i o čemu bi trebalo da imamo nekakav izgrađen stav. Želeli smo da pokažemo kako taj jaz nije nepremostiv iako se takva slika često nameće. Konkretno, biti objektivan znači težiti saznanju koje ne nosi tragove onoga koji saznaje, saznanju neoznačenom predrasudom, ličnom perspektivom, strašću, subjektivnim rasuđivanjem, ličnim željama i motivima i sl. Takva težnja ka objektivnosti manifestovala se kroz razvijanje karakterističnog jezika i vizuelnih praksi u nauci koje su je ograničile na uske grupe specijalista. Ovom izložbom pokušali smo da, uz pomoć kreativnog vizuelnog jezika naših najpoznatijih grafičkih ilustratora i dizajnera, naučne teme iz domena uskih akademskih krugova predočimo najširoj publici u cilju promovisanja javnog razumevanja nauke“, ističe autor koncepta izložbe i glavni urednik Elemenata Ivan Umeljić.

Autor: Željko Lončar

Na izložbi će biti predstavljeni radovi sledećih umetnika: Aleksandra JovanićAnja SušanjArtezBob ŽivkovićBranko TmušićBratislav MilenkovićValentina BrkovićVladan NikolićVuk PalibrkDavid BilobrkDragana KrtinićŽeljko LončarIvana BugarinovićIrena GajićJakov JakovljevićKsenija PantelićMarija BabovićMarko PuraćMilica GolubovićMonika LangNikola KoraćSanja CrnjanskiSergej TucakovSlavimir Stojanović FutroSrđa DragovićTea JurišićĐorđe Balmazović i Dragan Protić Prota.

Izložbu, koja broji preko 130 ilustracija, dizajnirala je Monika Lang.

Ulaz u Narodni muzej Kraljevo je besplatan, a osim izložbe posetioci će moći da uživaju i u bogatom pratećem programu. U subotu, 20. maja, Saša Ranković izvešće muzički performans „Bubnjar i muzičari iz mašine“, dok će u četvrtak, 25. maja, poznati popularizator nauke Milan Popović izvesti „Big Beng šou“. Svakoga dana prikazivaće se filmovi iz bogate naučne video-arhive Centra za promociju nauke, a u planu je održavanje nekoliko radionica iz oblasti grafičkog dizajna i vođenje kroz izložbu.

Autor: Nikola Korać

 

O pratećem programu

 

Filmski program

NAUČNA VIDEO-ARHIVA

  1. maj – 12. jun, Narodni muzej Kraljevo

Retrospektiva video-produkcije Centra za promociju nauke. Serijal o oksfordskim naučnim debatama, razgovori o vanzemaljskim jezicima i metaversu, kratki filmovi o hemijskim elementima i još mnogo toga. Kompletan program možete pogledati OVDE.

 

Muzički performans

„BUBNJAR I MUZIČARI IZ MAŠINE“

  1. maj, 19 časova, Narodni muzej Kraljevo

Tokom višečasovnog, uzbudljivog performansa „Bubnjar i muzičari iz mašine“, prepoznatljiva zvučna slika starog seta Gretsch bubnjeva proširiće se zvukovima drugih instrumenata. Ritmovi, naglasci i brejkovi koje bubnjar izvodi biće ispraćeni reakcijama virtuelnog basiste, pijaniste i saksofoniste, tako što će tonovi iz obilja frekvencija koje bubnjevi proizvode omogućiti ostalim instrumentima da izgrade melodiju i harmoniju. Slobodno i unapred nepripremljeno sviranje bubnjeva omogućiće simulaciju zajedničkog izvođenja sa živim muzičarima. Autor performansa, muzičar i filozof Saša Ranković, više od 25 godina prisutan je na domaćoj i regionalnoj muzičkoj sceni, pre svega kao bubnjar (Rambo Amadeus), ali i kao kompozitor (Go ali soko, Thrill Seeking Polymers).

 

Naučni performans

„BIG BENG ŠOU“

  1. maj, 19 časova, Trg Svetog Save, Kraljevo

„Big Beng šou“ predstavlja interaktivni, naučni šou sastavljen od atraktivnih fizičkih i hemijskih eksperimenata. Pored odlične zabave, ovaj program ima i edukativni karakter, pa će posetioci biti u prilici da nauče nešto novo i bolje razumeju svet koji nas okružuje. Uz pravi pirotehnički spektakl Milan Popović će vam ispričati neke od najluđih naučnih priča! Koja je veza između Munkovog „Vriska” i najveće eksplozije koju pamti čovečanstvo? Šta je to kod vode čega se plaše piloti, a u šta se uzdaju kaskaderi? Kako su incidenti doveli do otkrića nekih od najznačajnijih eksploziva u istoriji i da li ste znali da se za bezbednost svojih misija NASA dugo oslanjala na obične metle? Autor ovog programa Milan Popović uspešno se bavi popularizacijom nauke duže od 15 godina. Glavni je koordinator najvećeg događaja popularizacije nauke u regionu, Festivala nauke u Beogradu. Njegovi šou-programi izvođeni su više od 300 puta, uključujući i nastupe u Južnoj Koreji, Kini, Bugarskoj i Italiji.

podeli