23. novembar Za godinu dana, otkad je upisan u registar javnih ustanova, CPN je organizovao na desetine radionica i događaja

 

Piše: Staša Bajac

Centar za promociju nauke je u proteklih godinu dana organizovao i podržao radionice, seminare i izložbe u Beogradu i širom Srbije, odobrio sufinansiranje velikog broja projekata naučnoistraživačkih organizacija, i sam započeo nekolicinu koji za cilj imaju popularizaciju i osavremenjivanje nauke u Srbiji. Centar se takođe upustio i u izdavačku delatnost, pokrenuo istraživanja na temu percepcije nauke među građanima i počeo izgradnju čvrstih odnosa sa naučnom zajednicom.

Jedan od glavnih ciljeva Centra za promociju nauke je da angažuje i poveže sve članove društva, od istraživačkih instituta i fakulteta, preko medija i finansijera do građana, i na taj način dublje integriše nauku u svakodnevicu. Da bi se u ovome uspelo, neophodno je da građanstvo bude naučno pismeno, tj. da nauku može da razume i prati naučne teme i dostignuća iz tehnologije.

Želeći da učestvuje u formiranju generacija koje će na ovaj način moći da grade stavove o svetu koji ih okružuje, Centar za promociju nauke je veliki broj svojih aktivnosti usmerio upravo prema najmlađima.

Tokom ove godine deca su u okviru radionice „Klinci u kosmosu“ imala priliku da prođu simulaciju hodanja po Mesecu i da uče o planetama. Astronomiju su zavolela na „Danima otkrića“, naučnom kampu na kom je hiljadama osnovaca osam naučnih disciplina prikazivano na zabavan i interaktivan način. Centar posebnu pažnju poklanja načinu na koji se nauka predstavlja deci i veruje da svaka oblast može da ih zainteresuje ukoliko im se prilagodi i ako ide u korak sa savremenim tehnologijama. Centar afirmiše aktivno učešće, koje je omogućio i u radionicama „Geometrija oko nas“, gde su deca pravila geometrijske oblike od slamki i podmetača, i na „Danima nauke“, gde su se sa Starim Rimom upoznavala iskopavajući predmete na rekonstruisanom arheološkom nalazištu. Kroz dve radionice održane na Kalemegdanu učenici su se upoznavali i sa disciplinom koju nisu susreli u školi – arhitekturom. Uoči „Noći istraživača“ Centar je predstavio svoja dva eksponata, kockocikl i harmonograf. Deca i zainteresovani stariji građani su se provozali na biciklu sa četvrtastim točkovima i naučili da ovakvo neobično prevozno sredstvo može da se kreće ukoliko ima adekvatnu podlogu. Iste noći crtali su pomoću klatna na harmonografu, koji predstavlja jedinstvo nauke i umetnosti.

Neki od najpopularnijh eksperimenata sa radionica ponovljeni su i na Sajmu knjiga u Beogradu, gde se Centar prvi put predstavio sa osamsto izdanja iz oblasti nauke. Na štandu oplemenjenom interaktivnim sadržajem nalazio se i originalni primerak knjige Isaka Njutna Matematički principi filozofije prirode iz 18. veka, a u saradnji sa Matematičkim fakultetom izloženi su i digitalizovani primerci značajnih naslova srpske nauke. Na Sajmu je održana i promocija Knjige o arhitektonskom konkursu, prvog izdanja Centra za promociju nauke. Tokom ove godine intenzivno se radilo na razvoju projektne dokumentacije za zradu Centra, koja se gradi u Bloku 39 na Novom Beogradu.

Pored arhitektonskog konkursa, održan je i konkurs za brend, a usvojeno pobedničko rešenje se tokom godine primenjivalo na promotivnom materijalu Centra. Tim koji stoji iza rešenja, zajedno sa novooformljenom redakcijom, razvio je internet portal Centra za promociju nauke. Sadržaj sajta namenjen je svim građanima, od zabavnoedukativnog za najmlađe do vesti, zanimljivosti, blogova i članaka, koje će naši mladi naučnici pisati za decu starijeg uzrasta i odrasle.

No, nisu samo Beograđani bili u prilici da se na ovako uzbudljive načine upoznaju sa naukom. „Dani otkrića“ obišli su desetak gradova u Srbiji, u Kragujevcu je Centar učestvovao na manifestaciji pod nazivom „U ime detinjstva“, a pojedinačne radionice iz astronomije, arheologije i matematike održane su u Novom Sadu, Subotici i Zrenjaninu. Da bi zanimljiv naučni sadržaj mogao da stigne do svih krajeva zemlje, Centar je počeo i gradnju naučnog kamiona, jednog od dva člana porodice „Putujućeg Centra“. 

Drugi član je brod laboratorija Argus, koji je nemačka vlada donirala Srbiji. Centar je na sebe preuzeo remont sada nepokretnog i oronulog broda, koji će nakon popravke moći da plovi i vrši ispitivanja vode.

Kao što je i zakonom predviđeno, Centar za promociju nauke zadužen je za sufinansiranje naučnoistraživačkih projekata. Na osnovu raspisanog javnog poziva od strane Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja Centar je preuzeo skoro sto dospelih prijava i odlučio da finansira trideset tri projekta naučnoistraživačkih organizacija, među kojima su fakulteti, instituti i različite manifestacije koje popularizuju nauku.

Centar na ovaj način želi da, pored promovisanja, doprinese i razvoju nauke. Nauka je tu da prepozna probleme sa kojima se suočavamo danas i predvidi probleme koje donosi budućnost. U tu svrhu potrebno je izgraditi jake veze koje će omogućiti da nauka i društvo rade jedno za drugo, a Centar namerava da nastavi da ostvari taj cilj.

podeli
povezano
Tvorac Sretenjskog ustava
Asteroid Dejvid Bouvi