Nakon što je CPN preuzeo staranje nad Argusom, počinje nova era za slavni brod

 

Piše: Marija Vidić

Slavni brod Argus, ploveća laboratorija, umesto da plovi Dunavom i istražuje ga, godinama je bio ukotvljen u vojnom pristaništu na Dunavskom keju u Beogradu. No, nakon što je tokom 2011. Centar za promociju nauke preuzeo staranje nad Argusom, počinje nova era za ovaj brod. Nakon remonta, brod će pod nazivom Arguslab učestvovati i u naučnim istraživanjima, ali i u naučnopopularnim projektima Centra.

Pre nego što je prešao u nadležnost Centra za promociju nauke, Argus je  doživeo vrlo zanimljivu sudbinu. Ovaj brod je poklon Srbiji od vlade nemačke pokrajine Hesen, a namenjen je za praćenje stanja kvaliteta vode Dunava i njegovih pritoka.

Početkom dvehiljaditih, vlasti Pokrajine Hesen su ovu ploveću laboratoriju ponudile Dunavskoj komisiji da je ona dalje prosledi nekoj od zemalja iz donjeg toka Dunava. Bilo je više zainteresovanih, ali je u korist Srbije intervenisao lično tadašnji premijer Zoran Đinđić, pa je Argus stigao kod nas.

Do Beogradskog pristaništa doplovio je 31. januara 2003. Ubrzo je pripao Ministarstvu za životnu sredinu i prostorno planiranje, a među prvim zaduženjima bila su mu takozvana maršrutna merenja kvaliteta vode duž toka Dunava kroz Srbiju. Ovo je obavljao Republički hidrometeorološki zavod Srbije, ali je ubrzo zaključeno da je efikasnije i jeftinije da se za taj posao koriste čamci i pokretne laboratorije koje stanu u jedan kofer, nego ceo brod.

Narednih godina Argus je istražujući za druge projekte plovio čitavim tokom Dunava, a u njegovoj laboratoriji rađena su važna istraživanja stanja sliva i sistemske analize kvaliteta vode i eventualnog zagađenja.

Međutim, nekoliko godina pošto je stigao u Srbiju, istraživanja su zamrla, nestalo je novca za popravke i održavanje broda, i on je stajao usidren na obali.

Grupa naučnika iz Instituta za multidisciplinarna istraživanja u Beogradu pokušavala je da skrene pažnju na Argus i podseti na razloge zbog kojih je on uopšte došao u Srbiju.

No, Argus je dugo stajao privezan uz obalu Dunava u Beogradu, u delu između Ušća i Hotela „Jugoslavija“. Jedno vreme nije bio registrovan, a nije bilo ni sredstava za njegovo pravilno održavanje.

Centar za promociju nauke zato je zatražio da Argus pređe u njegovu nadležnost, da ga popravi i osposobi za plovidbu i istraživanja. Sredstva u te svrhe obezbeđena su iz Evropske investicione banke. Sada ovaj brod očekuju bolji dani. On će ponovo učestvovati u velikim međunarodnim projektima i krstariti Dunavom, od Nemačke do Crnog mora. Međutim, biće korišćen i u druge namene – postaće dostupan širokom krugu građana zainteresovanih za popularnu nauku, demonstracije, radionice, škole u prirodi, izložbe i druge naučnopopularne aktivnosti.

Argus je izgrađen 1972. godine i tada je bio najopremljenija ploveća laboratorija. Brod je dug 33 metra, ima gaz od 1,3 metra i pokreće se pomoću dva motora, a opremljen je i sa dva agregata za struju. Pomoću dva krmena propelera može da dostigne brzinu od 21 km/h, a poseduje i jedan pramčani propeler za bočno kretanje. Bio je korišćen na velikom broju projekata, uključujući i projekat rehabilitacije Rajne, kada su ispitivani kvalitet njene vode, stanje ribljeg fonda i ekosistema.

Saznajte više o Arguslabu na strani Putujući CPN. H

podeli
povezano
Tvorac Sretenjskog ustava
Asteroid Dejvid Bouvi