Ovo nije bio pri put da CPN planetarijum gostuje u Banjaluci, ali to očigledno nije značilo da je interesovanje manje. A onda su, nakon pauze za kafu, stigli i đaci
Tekst: Boris Klobučar
Već se bilo smračilo u utorak po podne, kada je beli kombi Centra za promociju nauke stigao ispred Muzeja Republike Srpske, u samom centru Banjaluke, a na nebu se nije videla nijedna zvezda. Ne baš sjajna noć za astronome amatere, ljubitelje neba, koji su izašli iz kombija. Ali ništa strašno. Banjaluka će sutra videti zvezde. I to usred bela dana. U Banjaluku je stigao mobilni planetarijum Centra za promociju nauke.
Muzej Republike Srpske posetiocima nudi raznovrsne sadržaje. Tu je izložba naoružanja iz doba turske vladavine, Velikog rata, Drugog svetskog rata, grnčarija iz starog veka, nakit iz srednjeg veka, narodne nošnje. U jednoj velikoj prostoriji sa visokim krovom, među portretima Aleksandra I Karađorđevića, Kralja Petra I i Petra Kočića, smestila se i plava kupola sa znakom CPN-a. Postavljanje traje svega dvadesetak minuta (jer je ovo već uigran tim predavača) i sve je spremno da sutra, 12. novembra, počne ovogodišnji Festival nauke.
Jutro je počelo dinamično. Pre nego što su stigli đaci, prvo predstavljanje planetarijuma videli su novinari koji su vredno izveštavali o festivalu. Ovo nije bio pri put da planetarijum gostuje u Banjaluci, ali to očigledno nije značilo da je interesovanje manje. A onda su, nakon pauze za kafu, stigli i đaci.
Grupe se skupljaju ispred planetarijuma i već se vidi da će biti gužva. Predavanja iz astronomije traju, kao i obično, čitav školski čas, a deca su zaista sa punom pažnjom pratila svako predavanje. Predavači su pričali o zvezdama i sazvežđima, galaksijama, planetama i asteroidima. Pomenu se i atmosfera, klimatske promene, koje su inače i glavna tema ovogodišnjeg Festivala nauke, i neke misije koje trenutno istražuju svemir. Na hodinku su se iz planetarijuma povremeno mogli čuti uzdasi oduševljenja, poneko „vau!“ i aplauzi na kraju predavanja.
Svako od predavača je održao po predavanje (a neko i dva). Znate da su vas deca pratila i slušala svaku reč kada vas nakon predavanja sačekaju pitanja poput „A kako se meri temperatura u jezgru Sunca?“ ili „Kako se pomoću sazvežđa na nebu može pronaći galaksija Andromeda?“.
Na kraju dana se gase svetla. Jedan deo predavača pakuje projektor do sutra, a drugi skupljaju jastučiće. Kada se ugasi ventilator i kupola se polako izduva, planetarijum čeka novi dan, i sutra ide sve ponovo. A u međuvremenu sledi opuštanje korz šetnju Gospodskom ulicom, ili pored reke Une. A neki su ipak odlučili i da preskoče razgledanje znamenitosti ovog prelepog grada i ostali u hotelu „Palas“ uz knjigu.