Na 57. beogradskom sajmu knjiga, u petak, 26. oktobra, CPN u saradnji sa Institutom za književnost i umetnost predstavlja raznovrsna istraživanja i teorije nauke o književnosti

Na ovogodišnjem sajmu knjiga,  u Hali 2, na specijalno dizajniranom štandu od prirodnih materijala, koji predstavlja informacioni oblak, Centar za promociju nauke predstavlja čak 872 izdanja, koja su objavile 102 naučnoistraživačke organizacije u Srbiji tokom 2012. godine.

U okviru pratećeg predavačkog programa i tribina, svakoga dana se na štandu Centra za promociju nauke predstavljaju različite nauke, a za subotu i nedelju, poslednje dane Sajma, organizovan je poseban Naučni vikend.

Peti dan Sajma je u potpunosti posvećen naukama o književnosti, a program je osmišljen u saradnji sa Institutom za književnost i umetnost. Saradnici i istraživači Instituta će u okviru ovog programa predstaviti više značajnih monografija i kritičkih pregleda, realizovanih u okviru pet projekata: Književna periodika, Komparativna izučavanja srpske književnosti, Poetička izučavanja srpske književnosti, Srpsko usmeno stvaralaštvo, Kulturološke književne teorije i srpska književna kritika.

Ove jeseni Institut za književnost i umetnost obeležava 50 godina postojanja, a tim povodom je objavio monografiju Pola veka nauke o književnosti – Institut za književnost i umetnost 1963–2012, koja će biti posebno predstavljena u 18 časova.

Pored toga, ovom prilikom će biti najavljena i izložba „RE/VIZIJA: časopisi kao agensi književnosti i kulture“, koju Institut organizuje od 2. do 30. novembra 2012, u holu Narodne biblioteke Srbije, uz podršku Centra za promociju nauke.

Istražite više o nastupu CPN na Sajmu knjiga.

 

PROGRAM DANA NAUKE O KNJIGAMA

Petak, od 15 do 19 sati

15 do 15.30 sati

Zbornici radova projekta Književna periodika

  1. Žanrovi u periodici, zbornik radova, ur. Vesna Matović. O zborniku govori urednica dr Vesna Matović, rukovodilac projekta i direktor Instituta za književnost i umetnost
  2. Nova Evropa, zbornik radova i bibliografija, ur. Marko Nedić, Vesna Matović, Marija Cindori. O zborniku radova govori dr Marko Nedić, urednik zbornika.
  3. Tradicija prosvećenosti/prosvećivanja, zbornik radova, ur. Tatjana Jovićević. O zborniku govori Tatjana Jovićević, urednica zbornika radova.

15.30 do 16.00 sati

Zbornici radova i naučne monografije projekta Komparativna izučavanja srpske književnosti

  1. Aspekti vremena u književnosti, zbornik radova, ur. Lidija Delić. Zbornik obuhvata 28 radova posvećenih razmatranju tematizacije i problematizacije vremena u književnosti, umetnosti, filosofiji, lingvistici. Između ostalog, autori se bave aspektima vremeplova, nadrealizma, utopije, Puškina, Šekspira, Mana, Lavkrafta, Poa, Kinga, Kortasara, Peljevina, Zoran Živkovića…
  2. Bojan Jović, Junaci modernih vremena – Čarli Čaplin. Čarli Čaplin u očima evropske avangarde. Službeni glasnik, Beograd, 2012. Monografija predstavlja obuhvatnu analizu fenomena čaplinizma u evropskoj avangardnoj književnosti i umetnosti, nastala na temelju izvornog istraživanja građe iz više evropskih književnosti, ova monografija predstavlja potpunu novinu kod nas, takođe i originalan doprinos izučavanju poetike i estetike domaće i svetske avangarde. O knjigama će govoriti prof. dr Jelena Novaković, prof. dr Tihomir Brajović i viši naučni saradnik dr Bojan Jović.
  3. 3.     Tihomir Brajović, Fikcija i moć, Arhipelag, Beograd, 2011. Analiza Andrićeve „subverzivne imaginacije“, koja u prvi plan ističe odnos subjekta, moći i vlasti u zrelim delima Ive Andrića (Priča o vezirovom slonu, Prokleta avlija i Omer paša Latas). Brajović ispituje svojevrsnu anatomiju političke svesti koja se, kao osobenost modernog doba, pojavljuje u vidu dvostruke političke prinude: prinuda pojedinačne i prinuda kolektivne egzistencije. O knjigama će govoriti prof. dr Jelena Novaković, prof. dr Tihomir Brajović i viši naučni saradnik dr Bojan Jović.

16 do 16.30 sati

Knjige projekta Poetička izučavanja srpske književnosti

  1. Jezik, književnost, kultura, Novici Petkoviću u spomen, ur. Jovan Delić, Aleksandar Jovanović. Institut za književnost i umetnost, Filološki fakultet, Beograd, 2011. Zbornik radova posvećen osnivaču projekta prof. dr Novici Petkoviću. O zborniku govori prof. dr Aleksandar Jovanović, urednik zbornika.
  2. O pesmama, poemama i poetici Matije Bećkovića, zbornik radova, ur. Jovan Delić, Dragan Hamović, Institut za književnost i umetnost, Učiteljski fakultet, Beograd, Dučićeve večeri poezije, Trebinje, 2012. O zborniku govori dr Dragan Hamović, naučni saradnik Instituta, urednik zbornika.
  3. Pesničke vertikale Ljubomira Simovića, zbornik radova, ur. Aleksandar Jovanović, Svetlana Šeatović-Dimitrijević. Institut za književnost i umetnost, Učiteljski fakultet, Beograd, 2011. O zborniku govori dr Svetlana Šeatović-Dimitrijević, naučni saradnik Instituta, urednik zbornika.

Promocijama zbornika prisustvovaće akademik Matija Bećković i akademik Ljubomir Simović.

16.30 do 17 sati

Knjige projekta Srpsko usmeno stvaralaštvo

  1. Boško Suvajdžić, Ilarion Ruvarac i narodna književnost. O knjizi govori dr Branko Zlatković, naučni saradnik Instituta.
  2. Likovi usmene književnosti, zbornik radova, ur. Snežana Samardžija. O zborniku govori mr Danijela Petković, istraživač saradnik Instituta.
  3. Nenad Ljubinković, Traganja i odgovori. Studije iz narodne književnosti i folkolora. O knjizi govori dr Smiljana Đorđević, naučni sradnik Instituta.

17 do 17.30 sati

Knjige projekta Kulturološke književne teorije i srpska književna kritika

  1. Petar Pijanović, Srpski kulturni krug 1900–1918, Institut za književnost i umetnost. Monografija o sučeljavanju i ukrštanju srpske kulturne ideologije sa ideologijom jugoslovenstva; sintetički pregled kulturnih pregnuća i dostignuća srpskog naroda u umetnostima i naukama, u društvu i politici u eposi „srpske renesanse“ u prve dve decenije 20. veka.   O knjizi govori prof. dr Aleksandar Jovanović.
  1. Kristijan Olah, Knjiga-Bog – (Postmoderna) duhovnost u Hazarskom rečniku Milorada Pavića, Institut za književnost i umetnost. Novo čitanje i tumačenje „prvog romana 21. veka“ sa stanovišta kulturološke i filosofsko-teološke kritike; sagledavanje postmodernizma sa kulturne i istorijske distance, odnosno iz duhovnog horizonta neotradicionalizma i neokonzervativizma. O knjizi govori prof. dr Petar Pijanović.
  1. Marija Grujić, Reading The Entertainment And Community Spirit, Institut za književnost i umetnost. U naletu ubrzanog razvoja medijske kulture, razni vidovi popularne kulture mogu biti analizirani kao sistemi znakova, nastali u određenom kulturnoistorijskom procesu, i upoređivani s drugim sistemima kulturnih tvorevina. Ova knjiga predstavlja uvod u raspravu o mogućnostima analize takvih kulturnih konstrukata pomoću teorijske aparature književnih teorija. O knjizi govori prof. dr Tatjana Rosić.

 18 do 19 sati

Predstavljanje izdavačke delatnosti Instituta za književnost i umetnost i monografije Pola veka nauke o književnosti – Institut za književnost i umetnost 1963-2012, objavljene povodom pola veka postojanja.

O izdavačkoj delatnosti Instituta govori dr Vesna Matović, direktor Instituta i dr Miodrag Maticki, direktor Instituta u periodu 1976–2006.

podeli
povezano
Naučni vikend