Mali vodič kroz postavku izložbe Art & Science u Kulturnom centru Beograda, čije otvaranje je zakazano za danas, 7. aprila, u 19.30 časova
Otvara se uzbudljiva izložba Art & Science koju organizuje Centar za promociju nauke. Do 27. aprila posetioci galerije Podroom Kulturnog centra Beograda, mogu da vide (i iskuse) upečatljive umetničke radove inspirisane naukom i novim tehnologijama. Otvaranje je zakazano za 7. april u 19:30 časova.
Novi muzički jezik
Na samom ulazu posetioce čeka rad francuskog umetnika Sedrika Brandilija, koji je stvorio ”novi muzički jezik” na osnovu mapa gradova. Rad je izložen na velikom ekranu u toku trajanja izložbe, ali Sedrik će uživo odsvirati svoju muziku gradskih mapa na koncertu za zatvaranje izložbe, 27. aprila u 19 časova u Dvorani kulturnog centra.
Hodajući grad
Posetioci će imati priliku da vide tri rada britanskog umetničkog studija Universal Everything. Walking City je video-projekcija fiktivnog grada koji hoda i menja se u zavisnosti od svog okruženja i materijala. Presence čine video-projekcije napravljene motion-capture tehnikom, gde se tela plesača u pokretu pretvaraju u apstraktne forme. Voxel Posse je ”flota vektorskih robota” napravljenih uz pomoć 3D štampača.
Tajna odaja
U izdvojenoj prostoriji nalazi se ”Odaja frekvencije” Bogdana Stefanovića. Iza čvrstih vrata koja izoluju zvuk, nalazi se soba gde posetioci treba da se – kreću. Soba na osnovu brzine pokreta pravi zvuk određene frekvencije, tako da nijedan pokret nije nevažan ili bez posledica. Radi potpunog efekta, Bogdan savetuje da se u ”Odaju frekvencije” ulazi jedan po jedan.
Imaginarne mape
”Imaginarne mape” rezultat su rada domaće umetnice Aleksandre Jovanić. Ovaj rad je digitalan, i gosti mu mogu pristupiti svojim telefonom ili tabletom, ili tabletima ponuđenim u galeriji. Nakon kratkog kviza – parodije na popularne internet kvizove – svako dobija svoju ”Imaginarnu mapu” zvezdanog neba, grupisanu u sazvežđa omiljenih komercijalnih proizvoda.
Kuća zadovoljstva
Projekat iHome delo je Vernera Jauka, umetnika i profesora na Univerzitetu u Gracu. iHome je prototip životnog prostora okrenutog zadovoljstvu. U zavisnosti od raspoloženja korisnika, prostor menja prisutni zvučni i vizuelni sadržaj tako da ”optimizuje” zadovoljstvo. Kako kaže Verner, iHome je ”proširenje hedonističkog tela”.
Hod po ledu
U daljem delu galerije nalazi se Break the Ice portugalske umetnice Žizele Nunjes. Posetioci imaju utisak da hodaju po ledu koji se polako lomi pod njihovim nogama. Ovo je proizvod specijalne mašinerije koja projektuje led i njegove promene u realnom vremenu, uključujući i zvuk, na osnovu toga gde i koliko dugo stojite na specijalnom okruglom tepihu.
Bioskop
Pored toga, publika ima priliku da se upozna sa radom instituta Ars Electronica iz Linca, koji je koordinator projekta ”Evropska mreža digitalne umetnosti i nauke”. U maloj odvojenoj prostoriji organizovan je bioskop koji prikazuje snimke i radove sa Ars Electronica festivala digitalne umetnosti i tehnologije koji se organizuje svake godine u Lincu. Na dva ekrana u samoj galeriji mogu se videti nagrađeni radovi projekta ”Evropska mreža digitalne umetnosti i nauke”, kao i izložba Elements of Art & Science sa festivala u Lincu 2015. godine.
Radionice
Centar za promociju nauke prisutan je na izložbi u galeriji Podroom kao organizator i vodič, ali predstavlja i sopstveni sadržaj. Tokom izložbe, CPN organizuje radionicu korišćenja tehnologije 3D štampe, svakog utorka od 10 do 13 časova. Mesto održavanja radionice je pored ”flote robota” kolektiva Universal Everything, gde je izložen 3D štampač Centra za promociju nauke. Biće predstavljen i projekat Quantum Music, deo programa Kreativna Evropa, na kojem je CPN partner.
Mreža digitalne umetnosti
Izložba je deo međunarodnog projekta ”Evropska mreža digitalne umetnosti i nauke”, na kojem je Centar za promociju nauke partner. U projekat su se kroz konkurse uključili umetnici i umetnice širom Evrope, a proizvod je niz radova i instalacija koji na zanimljiv način povezuju digitalne umetnosti, nauku i tehnologiju. Izložba ”Art & Science” je prilika da se beogradska publika upozna sa nekim od ovih radova.
Više o izložbi, učesnicima, projektu ”Evropska mreža nauke i umetnosti” i partnerima otkrijte na sajtu izložbe Art & Science. U toku izložbe se, pored završnog koncerta Sedrika Brendilija i radionice 3D štampe, organizuju i drugi događaji, kao što je panel diskusija sa učesnicima i masterklas koji vodi Žizela Nunjes.
Program izložbe ”Art & Science”
07.04. u 19:30 – Svečano otvaranje
08.04. u 16:00 – Panel razgovor ”Art & Science & Video @ Europa 2100” (na engleskom)
Učesnici:
- Žizela Nunjes (Portugal)
- Verner Jauk (Austrija)
- Robert Devčić (Velika Britanija)
- Aleksadra Jovanić
- Bogdan Stefanović
- Slobodan Coba Jovanović
- Moderator: Dobrivoje Lale Erić
09.04. u 13:00 – Master klas (na engleskom)
Učesnici:
- ”The making of Break the Ice”, Žizela Nunjes
- ”Reliability in Digital Art”, Paolo Soares
12.04. u 10:00 – Artedu radionica ”3D štampa”
14.04. u 18:00 – Vodič: Slobodan Coba Jovanović, umetnički direktor projekta
16.04. u 13:00 – Artedu radionica ”Imaginarne mape”, Aleksandra Jovanić
19.04. u 10:00 – Radionica ”3D štampa”
21.04. u 18:00 – Vodič: Dobrivoje Lale Erić, rukovodilac projekta
26.04. u 10:00 – Vodič (na engleskom): Dobrivoje Lale Erić, rukovodilac projekta
26.04. u 11:30 – Radionica ”3D štampa”
27.04. u 19:00 – Svečano zatvaranje izložbe, koncert u Dvorani kulturnog centra
Učesnici:
- Sedrik Brandili i Roman Diboa, ”Architectural SonarWorks live”
- LP Duo i Dragan Novković, ”Quantum Music”