Ако би изненада престали да фунционишу, то би вероватно био крај света, барем онаквог каквог га у овом тренутку познајемо
Живимо у ери алгоритама. Ако бисмо се вратили уназад само генерацију или две, већина људи не би имала представу о чему је реч. Међутим, алгоритми данас испуњавају сваки педаљ наше цивилизације.
Уткани су у сваки детаљ свакодневице. Не само што су у вашем мобилном телефону или лаптоп рачунару, већ су и у вашем аутомобилу, кућним апаратима и играчкама. Банка у којој имате отворен рачун је гигантски сплет алгоритама. Они одређују и ред летења, а потом и управљају авионима. Алгоритми управљају и фабрикама, трговином и прометом добара и готовине, водећи притом евиденцију о свему.
Ако би изненада престали да фунционишу, то би вероватно био крај света, барем онаквог каквог га у овом тренутку познајемо.
А у том свету, на њих полако почињемо да се ослањамо чак и приликом доношења пресудних одлука које се тичу наших живота и наше слободе. У медицини, машинско учење помаже дијагностиковању болести попут рака или дијабетесне ретинопатије; судови у неким државама ослањају се на алгоритме приликом одлучивања о висини кауције, изрицању казне или пуштању на слободу; друштвени медији и мреже користе алгоритме који на основу наших личних података и историје претраживања обликују вести и огласе које ће нам предочити.
Многи свакодневни проблеми могу се без много размишљања решити и предвидети, али има и оних који, ма колико се ми трудили, упорно остају непредвидљиви и нерешиви. За све остало, између ова два екстрема, на располагању су нам алгоритми.
Центар за промоцију науке, у сарадњи са Математичким институтом САНУ, по седми пут заредом организује најмасовнију националну научнопопуларну манифестацију Мај месец математике, ове године посвећену алгоритмима. Током маја, широм Србије, под слоганом „Математика, проблем решен“, кроз вишенедељну изложбу у јавном простору „Алгоритми од кухиње до берзе“, циклус предавања о математици и биологији, бројне интерактивне радионице у Научном клубу, турнир у склапању Рубикове коцке, такмичење у алгоритмичким друштвеним играма, окупљамо све који уживају у математици и њеној лепоти и примени.